Anne sütü neden çok önemli?

Anne sütünün sağlığa birçok faydası var. Anne sütü; astım, obezite, diyabet gibi kronik hastalıklara karşı koruyor. Bununla birlikte solunum yolu ve kulak enfeksiyonlarına karşı da kalkan görevi görüyor. Doğanın hediyesi olan bu besin bebek için büyük önem taşıyor.

“İLK AŞI”

Anne sütü; bebeğin ihtiyaç duyduğu tüm vitamin, mineral ve besleyici elementleri içermektedir. Öyle ki bu besleyici değerlerin arasında ne olduğu hala keşfedilememiş veya isimlendirilmemiş unsurlar yer almaktadır. Anne sütü bebeğin normal gelişim ve büyümesi sırasında vücutta kolayca emilir. İnsan hayatının hiçbir döneminde anne sütü kadar besleyici ve tüm ihtiyaçları karşılan gıda bulunmamaktadır. Büyüme hormonları da anne sütünde bulunur, bebeğin organlarının gelişiminde önemli rol oynar. Özellikle beyin gelişimi açısından anne sütünün önemi büyüktür.

Anne sütü bebeğin bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. Anne sütünün bu faydalarını ifade etmek için anne sütüne “bebeğin ilk aşısı” da denmektedir. Eğer anne hastalanırsa vücut otomatik olarak antikor üretecektir. Bu antikorlar anne sütü aracılığıyla bebeğe aktarılacak bebek hastalıktan korunacaktır. Eğer bebek hasta olursa annenin vücudu antikor üretecek ve bu antikoru emzirme ile bebeğe aktaracaktır bebeğin iyileşme süreci hızlanacaktır.  Anne sütü bebeğin dehidrasyona uğramasını da engelleycektir. Çalışan annelerin de emzirmeye önem vermeleri gerekmektedir. Anne sütü ile beslenen bebeklerde isal, solunum ve kulak enfeksiyonları, çok daha az görülmektedir. Emzirilen bebeklerde içilen süt miktarı kendi inisiyatiflerindedirler. Doyduklarında süt içmeyi bırakmaktadırlar, tokluk hissini öğrenmektedirler. Biberon ile beslenen bebeklerde içilen süt miktarı bakıcı kişinin elindedir, çoğunlukla tüm biberonun bitirilmesi istenir. Anne sütü ile beslenmemek ve obezite arasında kayda değer risk faktörleri bulunmuştur.

Emziren annelerin meme ve rahim ağzı kanserine yakalanma olasılıkları düşmektedir. Emziren annelerin hamileliğin ardından forma girmesi kolaylaşmaktadır.

DAHA SAĞLIKLI YAŞAM

Anne sütünün kronik hastalıklara, solunum yolları ve kulak enfeksiyonlarına karşı önleyici etkisi düşünüldüğünde anne sütünün ihmal edilmediğinde sağlık harcamalarının düşeceğini söyleyebiliriz. Çocuk ve ailenin zamanını verimsiz ve kötü şekilde geçirdiği süre de azalacaktır. Emzirmek anneleri göğüs kanseri ve diğer kanser türlerine karşı da koruyacaktır. Emzirmek  anne  ve bebek için fiziksel ve duygusal açıdan da son derece yararlıdır.

Sebi Pharma ile Sağlıklı Kalın!

20.02.2022

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN

E-bültenimize kayıt olarak yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar olun
  • Merhaba, ben Sebi Pharma Kurucusu Şebnem Özen. Kendi cilt problemlerimi iyileştirmek için yaptığım bu buluşlu formülleri, sizlerle paylaşmaktan çok mutluyum. Siz de cildinizdeki kusurları örtmekten yorulduysanız ve kalıcı olarak tedavi etmek istiyorsanız bize katılın.

  • Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.