Arıların insanlara hediyesi propolis

Propolis arıların doğadan topladığı elementlerden oluşan bir karışımdır. Propolisin sağlığa olan faydaları çok eski tarihlerden beri bilinmekte, çeşitli şikayetlerin giderilmesi için kullanılmaktadır. Arıların ürettiği bu madde bakterilerle ve virüslerle de mücadele etmekte bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

Propolis birçok şikayeti gidermede kullanılmaktadır. Eski çağlarda propolisten küçük yaraları kapatmak için faydalanılırdı. Arılar kovan içindeki boşlukları kapatmak, tehlikeli mikrop ve mantarları uzak tutmak için propolis kullanırlar. Araştırmalar arıların ürettiği bu maddenin birçok patojene karşı etkili olduğunu ve sağlığa yararları bulunduğunu ortaya çıkarmıştır.

Araştırmacılar propolisi birçok tehlikeli mikroba karşı test etmiştir. Sonuçlar propolisin agresif bakterilere karşı yararlı olduğunu göstermiştir. Propolisin etkisi üretildiği coğrafyaya göre de değişebilmektedir. Antibiyotik direnci büyüyen bir problemdir. Bu unsur çoğunlukla aşırı antibiyotik kullanımından kaynaklanmaktadır. Antibiyotik kullanan bireylere probiyotik de önerilebilmektedir. Araştırmalar propolisin güçlü antibiyotik özelliği olduğunu ortaya çıkarmıştır. Orta kulak enfeksiyonları her yıl milyonlarca çocuk ve yetişkin için sorun oluşturmaktadır. Bu problem geçici işitme kaybına neden olarak birçok kişiyi oldukça kötü şekilde etkilemektedir. Propolisin iç kulak enfeksiyonlarında etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Bu unsur kulakta yaşanan problemler için propolisle ilgili araştırmaları arttırmıştır. Kişinin kendini sağlıklı hissedebilmesi için diş sağlığında problem olmaması gerektiği hemen herkes tarafından kabul edilmektedir. Flourid üzerinde tartışmalar sürerken diş bakımında doğal maddeleri kullanmanın önemi gittikçe artmaktadır. Propolisin ağız ve diş sağlığına katkıları flouride doğal alternatif olabilmesi ihtimalini akıllara getirmektedir.

Diyabet milyonlarca yetişkini ve çocuğu olumsuz etkilemektedir. Çoğunlukla bu problem kolayca çözülmez ve kişiyi sürekli olarak İnsulin enjeksiyonları, çeşitli diyabet ilaçları kullanımına zorunlu tutar. Çalışmalar propolisin kan şekerini arttıran enzimi engelleyebileceğini ortaya çıkarmıştır. Anti-oksidan etkisi bulunan propolisin kan şekerini stabilize edici etkisinin olacağına da inanılmaktadır.

Propolisin tüm bu faydaları propolis üzerinde birçok araştırma yapılmasına sebebiyet vermektedir. Arıların ürettiği bu maddenin anti bakteriyel, anti viral ve anti enflamatuar etkisi dikkat çekmekte kanser tedavisinde bile kullanılabileceği düşünülmektedir.

Sebi Pharma Der Ki;

Propolisin birçok kullanım alanı bulunmaktadır. Propolis; enfeksiyonlarla savaşma, bağışıklık sistemini güçlendirme, genital bölgedeki sorunları giderme, cilt problemleri ile mücadele etme, dişle ilgili ameliyatlardan sonra bakım gibi birçok alanda kullanılmaktadır.
Bu madde birçok alanda kullanılsa da araştırmacılar propolis üzerindeki bilimsel araştırmaların hala kısıtlı olduğunu belirtiyor. Araştırmacılar henüz nasıl olduklarını tam olarak netleştiremeseler de arıların ürünü olan bu maddenin bazı bakteri, virüs ve mantarlara karşı koruyucu etkisinin olduğunu belirtiyor. Bir çalışma propolis solüsyonunun diyabetli farelerin iyileşme sürecini hızlandırdığını ortaya çıkarmış. Bu bulgular daha çok beklenti için teşvik edici olsa da daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu gerçeğini değiştirmemektedir.

Formüllerimize ulaşmak için tıklayınız.

Sebi Pharma ile Sağlıklı Kalın!

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN

E-bültenimize kayıt olarak yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar olun
  • Merhaba, ben Sebi Pharma Kurucusu Şebnem Özen. Kendi cilt problemlerimi iyileştirmek için yaptığım bu buluşlu formülleri, sizlerle paylaşmaktan çok mutluyum. Siz de cildinizdeki kusurları örtmekten yorulduysanız ve kalıcı olarak tedavi etmek istiyorsanız bize katılın.

  • Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.