Bahar depresyonu nedir?

Baharda birçok birey kendini daha enerjik hissetmektedir, dışarıda geçirilen zaman artmaktadır. Bununla birlikte depresyon şikâyeti yaşayan veya depresyona yatkın bireyler ise bahardan olumsuz yönde etkilenmektedir. Depresif bireyler baharın getirmiş olduğu enerjiye uymak için çaba harcarlar fakat bu çaba yorgunlukla sonuçlanır. Bu nedenle bahar depresyon şikayetlerinin artmasına neden olabilmektedir.

Bahar bir anlamda değişim demektir. Değişim insanları her zaman zorlamıştır. Olumlu yöndeki değişimler de buna dahildir. Doğadaki hızlı değişimler insanlarda anksiyete ve depresyona neden olabilmektedir. Havaların ısınması melankoliyi de arttırır. Kişinin tüm yaşamsal faaliyetlerinin düzenini sağlayan biyolojik ritm de değişikliklerden olumsuz yönde etkilenir. Evlilikler için çoğunlukla bahar mevsimi tercih edilir. Bahar mevsimi geçmişe duyulan özlemi arttırabilir, anıları canlandırabilir. Tüm bunlar duygusal yük olarak depresyon problemi yaşayan bireylerin işini zorlaştırabilir. Bahar alerjisi birçok sağlık sorununa neden olabilmektedir. Bu sorunlar da depresyonu tetiklemektedir. İnsan vücudunun fiziksel değişimlere karşı çok hassas olması, ruhsal yapısının da bundan kolayca etkilenmesi mevsim değişikliklerinde problemlere sebebiyet verebilmektedir. Uykusuzluk, dinlenememe hissi, iştah kaybı gibi sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Baharın getirmiş olduğu neşe depresif insanlarda “bir şeyleri kaçırıyorum” hissi oluşturduğu için de üzüntüye neden olmaktadır.

Kilo problemi olan, dış görünümünü beğenmeyen bireyler için de bahar dezavantajlıdır. Bu da ayrı bir stres ve üzüntü kaynağı olacaktır. Görünümünden memnun olmayan bireyler sosyal ilişkilerden kaçınabilmektedir. Kilo vermek için şok diyetler uygulamak fiziksel ve ruhsal sağlığı da tehlikeye atacaktır. Yazın yaklaşması birçok kişiyi hızlı sonuç alınan diyetlere yönlendirmektedir. Kilo kaybı isteniyorsa henüz bahar ve yaz yaklaşmadan bir uzmana danışmak faydalı olacaktır. Baharla birlikte tatil planları da yavaş yavaş oluşmaya başlar. Ekonomik durum iyi değilse bu unsur da yine stres ve üzüntü kaynağı olacaktır. Yılın her döneminde olduğu gibi; kişi depresif hissediyorsa uzman yardımı almalıdır. Depresyon belirtileri asla hafife alınmamalıdır. Mevsimsel depresyonun ilerleyerek majör depresyona dönüşme riski de bulunmaktadır. Mevsimsel değişimin çeşitli duygusal problemlere yol açabileceği önceden bilinmelidir ve kişi kendini buna hazırlamalıdır. Bu dönemde keyif alınan aktivitelere daha fazla zaman ayrılabilir. Yeteri kadar uyumamak depresyonu tetikleyen önemli faktörlerdendir. Mümkün olduğu kadar uykusuz kalmamaya dikkat edilmelidir. Uykusuzluk dikkatsizliğe ve çeşitli sağlık problemlerine de davetiye çıkaracaktır.

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN

E-bültenimize kayıt olarak yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar olun
  • Merhaba, ben Sebi Pharma Kurucusu Şebnem Özen. Kendi cilt problemlerimi iyileştirmek için yaptığım bu buluşlu formülleri, sizlerle paylaşmaktan çok mutluyum. Siz de cildinizdeki kusurları örtmekten yorulduysanız ve kalıcı olarak tedavi etmek istiyorsanız bize katılın.

  • Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.