Beyin dostu yiyecekler

Tüketilen gıdaların sağlık üzerinde etkisi büyük. Bazı yiyecekler bireyin daha iyi odaklanmasına beyin fonksiyonlarının daha iyi çalışmasına katkıda bulunacaktır. Besinlerin tüketim miktarı da oldukça önemlidir.

Kafein: Daha zeki olmak, tüm problemleri çözmek için sihirli bir formül yok fakat kafein kişinin daha enerjik ve konsantre olmasına katkıda bulunuyor. Kahvede, çikolatada, enerji içeceklerinde bulunan kafein kişinin kısa vadede kişinin kendini dinç ve uyanık hissetmesini sağlamaktadır.

Şeker: Şeker (sofra şekeri değil) beynin öncelikli olarak tercih edilen yakıtıdır. Bu nedenle şeker zihinsel beceriyi arttırmaktadır.

Kahvaltı: Birçok insan yoğunluk veya sabahları iştahı olmaması gerekçesi ile kahvaltıyı atlayabilmektedir. Çalışmalar kahvaltının kısa dönem hafızayı ve dikkati geliştirdiğini ortaya çıkarmış. Araştırmalar kahvaltı yapan insanların yapmayanlara oranla daha yüksek performans gösterdiğini belirtiyor. Yüksek lifli tahıllar, süt ve meyve beyne yakıt sağlıyor. Çok yüksek kalorili kahvaltılardan da kaçınmak gereklidir. Bu tür bir beslenme konsantrasyonu engelleyecektir.

Balık: Balıklar zihin için son derece önemli olan Omega-3 yağ asitleri içermektedir. Bu sağlıklı yağlar beyne katkıda bulunmaktadır. Bu sağlıklı yağlar demans ve felç riskini azaltmakta, özellikle ileri yaşlardaki unutma problemleri ile mücadele etmektedir.

Fındık ve çikolata: Yapılan bazı çalışmalar yeterli E vitamini tüketen bireylerin yaşlandıklarında bilişsel azalışının daha az olduğunu ortaya çıkarmış. Bitter çikolata güçlü antioksidan etkisinin yanı sıra tıpkı kafein gibi odaklanmayı arttırmaktadır.

Avokado: Vücuttaki her organ kan dolaşımından etkilenmektedir. Özellikle kalp ve beyin bunların başında yer almaktadır. Avokado kan dolaşımına olumlu etkide bulunarak kalp hastalıkları riskini azaltmaktadır.

Yaban mersini: Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar yaban mersininin beyni serbest radikallerin saldırısından koruduğunu, yaşa bağlı olarak ortaya çıkan Alzheimer, demans gibi hastalıkların da etkisini azalttığını ortaya çıkarmış. Fareler üzerinde yapılan araştırmada yaban mersini tüketen farelerin öğrenme ve fiziksel fonksiyonlarında gelişme gözlenmiş. Yaban mersini tüketen yaşlı fareler, genç farelerle aynı zihinsel beceriye sahip olmaktadır.

Dengeli Beslenme: Zihin için en iyi beslenme biçimi dengeli olandır. Çok fazla yemek yemek kişiyi yorgun hissettirecek, çok az yemek tüketmek ise dikkat dağılmasına rahatsızlık verici açlık hissine ve vücut için gerekli unsurların alınmamasına sebebiyet verebilmektedir.

Sebi Pharma ile Sağlıklı Kalın!
 

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN

E-bültenimize kayıt olarak yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar olun
  • Merhaba, ben Sebi Pharma Kurucusu Şebnem Özen. Kendi cilt problemlerimi iyileştirmek için yaptığım bu buluşlu formülleri, sizlerle paylaşmaktan çok mutluyum. Siz de cildinizdeki kusurları örtmekten yorulduysanız ve kalıcı olarak tedavi etmek istiyorsanız bize katılın.

  • Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.