Bitter çikolatanın sağlığa faydaları

Çikolata çoğu zaman lezzeti için tercih edilen bir besindir. Çocukların vazgeçilmezi olan bu yiyeceği yetişkinler de sıklıkla tüketmektedir. Çikolata damak zevkine hitap etmesinin yanı sıra sağlığa da katkıda bulunmaktadır. Bitter çikolatanın birçok şaşırtıcı yararı bulunmaktadır.

Bitter çikolata dünyadaki en iyi antioksidan kaynaklarındandır. Gıda; sağlığa fayda da bulunmakta, kalp hastalığı riskini azaltmaktadır. Bitter çikolata, oldukça besleyicidir. Yüksek oranda çözünür lif ve mineral içermektedir. Bu çikolata türü; lif, demir, magnezyum, potasyum, fosfor, çinko ve selenyum içermektedir.

Elbette bu besinler çikolatanın içinde kısıtlı miktarda bulunmaktadır. Yüksek miktarda çikolata tüketmek doğru olmayacaktır. Gıda, bu besleyici özelliklerinin yanı sıra yüksek miktarda şeker de içermektedir. Bitter çikolata kahve gibi uyandırıcı etki yapsa da, bu konuda kahve kadar başarılı değildir. Bu lezzetli besin oldukça iyi bir antioksidan kaynağıdır. Kakao ve bitter çikolata birçok yiyecekten daha fazla antioksidan içermektedir. Besin, birçok kalp problemi riskini azaltmaya yardım edebilmektedir. Bitter çikolata beyin fonksiyonlarını arttırmaya yardımcıdır.

Sağlıklı denekler arasında yapılan bir çalışma; yüksek kakao içeren bitter çikolata tüketiminin beyindeki kan dolaşımına olumlu etkide bulunduğunu ortaya çıkarmıştır. Kakao yaşlı bireylerde bilişsel fonksiyonlarda kayda değer gelişim sağlayabilmektedir. İlginç şekilde; bitter çikolata kilo vermeye de yardım etmektedir. Yemeğe başlamadan önce küçük miktarda çikolata tüketmek beyne tokluk hissi veriyor ve çok fazla yemek yenmesini önlüyor. Bununla birlikte her çikolatanın sağlığa yararlı olduğunu düşünmek de hatalı olacaktır. Kakaonun çok güçlü, keskin bir tadı vardır ve flavonol içermektedir. Kakaoyu çikolataya dönüştürmek için birçok işlem gerçekleştirilmektedir. Kakaonun çok güçlü ve keskin tadı azaltılmak istenmektedir. Bu işlemler sırasında flavonol miktarı da doğal olarak azalmaktadır.

Birçok çikolata için bu durum söz konusudur. Bununla birlikte çikolata üreticileri bu durumu önlemek için flavonol miktarını azaltmadan çikolata üretmeye özen göstermektedir. Sağlıklı seçim için her zaman sütlü yerine bitter çikolata tercih edilmelidir. Kakaonun sağlığa oldukça faydalı olduğunu, özellikle kardiyovasküler problemlere karşı önlem aldığını söyleyebilmek için dikkate alınmaya değer kanıtlar bulunmaktadır. Fakat bu elbette her gün yüksek miktarda çikolata tüketilebileceği anlamına gelmemektedir. Çikolata oldukça yüksek kaloriye sahiptir. Bireyin ihtiyacından fazla kalori alması kilo problemlerine neden olabilmektedir.

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN

E-bültenimize kayıt olarak yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar olun
  • Merhaba, ben Sebi Pharma Kurucusu Şebnem Özen. Kendi cilt problemlerimi iyileştirmek için yaptığım bu buluşlu formülleri, sizlerle paylaşmaktan çok mutluyum. Siz de cildinizdeki kusurları örtmekten yorulduysanız ve kalıcı olarak tedavi etmek istiyorsanız bize katılın.

  • Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.