Bulaşıcı hastalıklardan korunmak için ipuçları

Bulaşıcı hastalıklar ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Özellikle okullarda bulaşıcı hastalıklara karşı daha tedbirli olunmalıdır. Hastalıklarından korunmak ve bu hastalıkların başka bireylere geçmesini önlemek büyük önem taşımaktadır.

Bulaşıcı hastalıklardan korunmak için tedbir alınması gereklidir. Eğer bir hastalığın belirtileri gözlemleniyorsa fakat kişi gündelik yaşantısına devam edebilecek, okula gidebilecek durumdaysa doktorundan bilgi almalıdır. Aksi takdirde mevcut sağlık sorunu diğer öğrencilere de geçebilecektir. El hijyeni genel sağlık açısından büyük önem taşımaktadır. Birey hem kendi sağlığı hem de başkalarının sağlığı için düzenli olarak ellerini yıkamalıdır.

Ana sınıflarında, çocukların bir arada yer aldığı ortamlarda da enfeksiyonların yayılma ihtimali fazladır. Özellikle oyuncaklar sağlık problemlerin yayılmasında önemli rol oynamaktadır. Ortak kullanılan oyuncaklar bir çocuktan diğerine geçebilmektedir.

Anasınıfı bahçelerinin hijyeni de çok önemlidir. Muslukların çevresi, kuş sulukları, saksılar haşerelerin oldukça sevdikleri alanlardır. Buraların temizliğine çok dikkat edilmelidir. Böcek gibi canlılardan korunmak için dolaplarda yiyecek kalıntıları olmamasına özen gösterilmelidir.

Anaokullarında bulunan ortamın hijyeni son derece önemlidir. Oyuncakların çocuklara verilmeden önce temizlenmesi gerekmektedir. Lavaboların ve tuvaletlerin temiz olmasına dikkat edilmelidir. Kağıt havlu yerine normal havlu kullanılıyorsa havluların ortak kullanılmaması gerekmektedir. Yemeklerden önce ve sonra ellerin yıkanması alışkanlık haline getirilmelidir. Evcil hayvanlara temas edildiyse bundan sonra mutlaka eller yıkanmalıdır.

Soğuk algınlığının ve gribin yaygın olduğu kış aylarında bulaşıcı hastalıklara karşı alınan önlemlerin önemi artmaktadır. Bireyler hem kendi sağlığını hastalıklara karşı korumaya özen göstermeli hem de bundan başka bireylerin etkilenmemesine dikkat etmelidir.

Çevresel kirlilik, yetersiz beslenme gibi nedenler de bulaşıcı hastalıkların oluşma ihtimalini arttırabilmektedir. Bağışıklık sistemi güçlü olmayan bireylerin sağlık problemlerine yakalanma olasılıkları daha yüksektir. Çevre hijyenin sağlanması, mevcut bulaşıcı hastalığın geniş kitlelere yayılmasını önleyecektir. Özellikle temizlik işçilerinin uygun koruyucu ekipman kullanımını aksatmaması gereklidir.

Başka ülkelere seyahat eden bireylerin bulaşıcı hastalıklar konusunda mutlaka araştırma yapması gereklidir. Sıkça yaşanan sağlık sorunlarıyla ilgili araştırma yapılmalı gerekirse aşı olunmalıdır. Seyahat öncesi beslenme olanakları ile ilgili araştırma yapmak hem seyahatin keyifli geçmesini sağlayacak hem de bağışıklık sisteminin zayıflamasını önleyecektir.

Sebi Pharma ile Sağlıklı Kalın!

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN

E-bültenimize kayıt olarak yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar olun
  • Merhaba, ben Sebi Pharma Kurucusu Şebnem Özen. Kendi cilt problemlerimi iyileştirmek için yaptığım bu buluşlu formülleri, sizlerle paylaşmaktan çok mutluyum. Siz de cildinizdeki kusurları örtmekten yorulduysanız ve kalıcı olarak tedavi etmek istiyorsanız bize katılın.

  • Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.