Çevre kirliliği ve saç bakımı

Çevre kirliliği cilde ve genel sağlığa zarar verdiği gibi saçları da etkilemektedir. Yoğun şekilde çevresel faktörlere maruz kalan saçlar yıpranabilmektedir. Bunun üzerine yapılan çeşitli hatalar da saçları ciddi anlamda olumsuz etkileyebilmektedir. Saç bakımına dikkat ederek hem istenilen görünüme kavuşmak hem de saçların dökülmesini önlemeye katkıda bulunmak mümkündür.

Hava kirliliği, toz partikülleri saçlara zarar verebilmektedir. Düşük hava kalitesi hassas saç derisinde çeşitli sorunlara yol açabilmektedir. Kaşıntı, kepek bu problemlerin bazılarıdır. Yapılan araştırmalar hava kirliliğinin saç dökülmesine dahi yol açabildiğini ortaya çıkarmıştır.

Saçları gün boyunca biriken kirden arındırmak için günlük olarak saçları yıkamak gerekebilmektedir. Hassas ve sık kullanıma uygun bir şampuan seçmek fayda getirecektir. Saçların doğal olarak üretilen, saçın kendini korumaya yardımcı doğal yağlarına zarar verilmemesi de önem taşımaktadır.

Saç kökleri bakımlı saçlar için son derece önemlidir. Bu nedenle saçlar yıkanırken saç kökleri ihmal edilmemelidir. Saç köklerindeki kalıntıları temizlemek, kan dolaşımını hızlandırmak birçok fayda getirecektir.
 

Nasıl ki tüm yüz ve cildin güneşten korunmaya ihtiyacı varsa saçların da güneş korumasına ihtiyacı vardır. SPF’li saç bakım ürünleri seçerek ultra viyole ışınlarının ve serbest radikallerin saça zarar vermesi engellenebilmektedir. Şapka kullanmak da saçları koruyacaktır.

Tıpkı cilt bakımında olduğu gibi saç bakımında da sadelik kazandırıyor. Sürekli olarak yaptırılan kimyasal işlemler, saça şekil vermek için kullanılan işlemlere saça çevre kirliliğinden daha fazla zarar verebilmektedir. Bununla birlikte bu işlemler çevre kirliliğinin vereceği zararı da arttırabilmektedir. Tercih edilecek işlemlerin saç şeklini istenilen konuma getirmekle birlikte saça zarar vermemesi de büyük önem taşımaktadır. Saç kurutucusu kullanırken de dikkatli olmak gereklidir. Çok yüksek sıcaklıklarla saçları kurutmak saça zarar verecektir. Havuza girilirken bone kullanmayı alışkanlık haline getirmek de yararlıdır. Bu sayede havuzlara yer alan klor saçlara zarar veremeyecektir.

Potansiyel saç ve sağlık sorunlarını önlemek için beslenmeye dikkat etmek de önem taşımaktadır. Sağlıklı beslenme alışkanlıkları kişinin çeşitli problemlere karşı daha dayanıklı olmasına katkıda bulunacaktır.

Tüm bunların yanı sıra çevre kirliliğinin artmaması için çaba harcamak hem bireye hem de gelecek nesillere büyük fayda getirecektir.

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN

E-bültenimize kayıt olarak yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar olun
  • Merhaba, ben Sebi Pharma Kurucusu Şebnem Özen. Kendi cilt problemlerimi iyileştirmek için yaptığım bu buluşlu formülleri, sizlerle paylaşmaktan çok mutluyum. Siz de cildinizdeki kusurları örtmekten yorulduysanız ve kalıcı olarak tedavi etmek istiyorsanız bize katılın.

  • Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.