Çocuğunuz mucit olabilir!

Ebeveynler zaman zaman çocuklarının potansiyelini gözden kaçırabilmektedir. Yaramaz, fazla meraklı, çok soru soruyor diye nitelendiren çocuklar geleceğin mucitleri olabilir. Çocukların bilimle ilgilenmesini teşvik etmek birçok olumlu sonuç getirecektir.

Çocukların bilimle ilgilenmesini teşvik etmek için hiçbir şey satın almaya gerek yoktur. Kabartma tozu, sirke, su, buz gibi maddeler ile birçok bilimsel çalışma, deney yapabilmek mümkündür. Birçok mecrada evde kullanılan araç ve gereçlerle yapılabilecek deneyler hakkında kapsamlı bilgiler yer almaktadır. Gündelik yaşantının içinde farkında olunmadan bilimden yararlanılmaktadır. Örneğin yemek pişirmek çocuklara bilimi örnekleyebilmek için mükemmel bir araçtır. Buharlaşma, pişme, renk değişikliği gibi unsurlar çocuklara anlatılabilir. Kısa bir yürüyüş yapılarak bitkiler, ağaçlar, canlılar incelenebilir. Sanatta da bilimin etkileri gözlemlenebilir. Renkleri karıştırınca yeni renklerin oluşması incelebilir. Bilim müzeleri, hayvanat bahçeleri ziyaret edilebilir. Çocuklar için hazırlanan atölye çalışmaları da faydalı olabilmektedir. Bu sayede çocuklar evde sahip olmadığı olanaklarla çalışma yapma imkanı bulmaktadır. Bu etkinlikler sayesinde evde herhangi dağınıklık olmayacağı için ebeveynlere de avantaj sağlanmış olacaktır. Kütüphaneleri ziyaret etmek oldukça ilham verici olacaktır. Çocuklara bilimi öğretmeyi amaçlayan birçok yayın vardır. Süreli yayınlar da bu açıdan faydalıdır. Süreli yayınların önemli bir avantajı da çocuk ile sürekli bir bağ kurması ve güncel gelişmeleri aktarma şansının olmasıdır. Çocuklara hediye olarak bilimsel set oyuncakları almak yaratıcılığını ve bilime olan ilgisini arttıracaktır. Çeşitli bilimsel konulara vurgu yapan birçok oyuncak kırtasiyelerden, oyuncak mağazalarından temin edilebilmektedir. Okul çağındaki çocuklar evlerinde deney yapmaya istekli olabilirler. Bu istekleri asla köreltilmemelidir. Sadece; çocuğun, diğer aile bireylerinin güvenliği ve çevrenin temizliği sağlanmalı bunun dışında çocuk mümkün olduğu kadar serbest bırakılmalıdır. Ortaya çıkan dağınıklık, kirlilik nedeniyle çocuğa kızılmamalıdır. Bu çalışmanın ve araştırmanın doğal sonucudur. Ev dışında araştırma ve inceleme yapılırken de yine çocuğun güvenliğine dikkat edilmeli üzerini kirlettiği veya dağınıklığa sebep olduğu için kızılmamalıdır. Bilimin sayısız inceleme alanı vardır. Çocuk bilimin herhangi dalına, o dalın içerisinde de bir unsura ilgi duyabilir. Örneğin çocuk sadece bitkileri incelemek ve onlar hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilir. Onu başka bir alana yönlendirmeye çalışmak doğru olmayacaktır. Çocuğun araştırmak, bilgi sahibi olmak istediği konuya saygı duyulmalıdır.

Sebi Pharma ile Sağlıklı Kalın!

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN

E-bültenimize kayıt olarak yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar olun
  • Merhaba, ben Sebi Pharma Kurucusu Şebnem Özen. Kendi cilt problemlerimi iyileştirmek için yaptığım bu buluşlu formülleri, sizlerle paylaşmaktan çok mutluyum. Siz de cildinizdeki kusurları örtmekten yorulduysanız ve kalıcı olarak tedavi etmek istiyorsanız bize katılın.

  • Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.