D vitamini eksikliğinin belirtileri

Sağlıklı beslenmeye, uyku düzenine ve düzenli egzersize dikkat edilse de birey kendini yeteri kadar sağlıklı hissedemeyebilir. Birçok unsura dikkat edilse dahi atlanan bir madde problem yaratabilir. D vitamini eksikliği de çok sayıda bireyi etkilemektedir.

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNDE NELER OLUR?

Yeterli D vitamini tüketilmediğinde vücutta çeşitli değişiklikler olmaktadır.
 

Aşırı terleme: Alnın aşırı terlemesi ve vücut sıcaklığının artması D vitamini eksiliğinin habercisi olabilmektedir.

Beklenmeyen güçsüzlük: Kişi genç ya da yaşlı olduğuna bakılmaksızın kendini çok yorgun ve güçsüz hissediyorsa buna yeteri kadar D vitamini almamak sebebiyet verebilmektedir. Bu şikayeti gidermek için D vitamini tüketmek kaslar üzerindeki kontrolü arttırmaktadır.

Kemiklerin kırılması: Yetersiz D vitamini alımı kemik erimesi riskini arttıracaktır.

Kronik ağrı: D vitamini eksikliği kemiklerde ve kaslarda ağrıya sebebiyet verebilir. Bu ağrı iki haftadan uzun sürebilir. Egzersizden sonra D vitamini tüketmek vücutta oluşan ağrıları azaltmaya ve vücudun kendini yenilemesine yardım etmektedir.

Depresif hissetmek: Depresyon teşhisi D vitamini eksikliği ile de bağlantılıdır. Bu vitaminin yetersiz alımı kişinin kendini mutsuz ve olumsuz hissetmesine neden olabilmektedir.

Grip: D vitamini çocuklarda solunum yolu sıklığının azaltmaktadır.

Astım: D vitamini astım ataklarını azaltmakta etkilidir. Japonya’da yapılan bir çalışmada D vitamini alan çocuklarda astım ataklarının belirgin oranda düştüğü gözlenmiş.

Kanser: Yapılan araştırmalarda yüksek miktarda D vitamini alımının göğüs kanseri riskinin düşürüldüğü gözlenmektedir.

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ BAKIMINDAN RİSK GRUPLARI

 

Bazı bireylerin cilt yapısı, yaşı veya alışkanlıkları neden ile D vitamini eksikliği yaşaması daha muhtemeldir ve bu grupta yer alan bireylerin D vitamini alımına daha çok dikkat etmeleri gerekmektedir.

• Esmer tene sahip bireyler
• Evden dışarı çok çıkmayan bireyler.
• Sağlık veya kozmetik gerekçelerle güneş ışığına maruz kalmaktan kaçınan bireyler
• Çalışma koşulları gereği hep kapalı mekanlarda bulunan ofis çalışanları, taksiciler, fabrika işçileri, gece vardiyasında çalışanlar

Balık, yumurta ve mantar az miktarda da olsa D vitamini içermektedir. D vitaminini sadece besinlerden karşılamak oldukça zordur. Birçok birey D vitaminin yalnızca beş ila 10’unu yiyeceklerden almaktadır. Güneşe maruz kalmak D vitamini almak açısından yararlı olsa da güneşe aşırı maruz kalmak cilt kanseri gibi önemli problemler yaratabilecektir. Bu nedenle dengeye dikkat etmek gereklidir.

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN

E-bültenimize kayıt olarak yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar olun
  • Merhaba, ben Sebi Pharma Kurucusu Şebnem Özen. Kendi cilt problemlerimi iyileştirmek için yaptığım bu buluşlu formülleri, sizlerle paylaşmaktan çok mutluyum. Siz de cildinizdeki kusurları örtmekten yorulduysanız ve kalıcı olarak tedavi etmek istiyorsanız bize katılın.

  • Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.