Daha sağlıklı uyku için neler yapılabilir?

Güne iyi bir başlangıç yapabilmek için sağlıklı uyku düzenine sahip olmak çok önemlidir. Yeterli uyku kişinin hayatını kolaylaştıracaktır. Stres, dengesiz beslenme veya diğer problemler uyku sorunlarına neden olabilmektedir. Daha sağlıklı uyku için dikkat edilmesi gereken birçok nokta var.

UYKU NEDEN ÖNEMLİ?


Uyku öğrenmeyi kolaylaştırmaktadır.  Öğrenilmek istenen şeyin fiziksel veya zihinsel beceri gerektiren bir konu olması fark etmiyor. Uyku beynin dinlenmesine, öğrenilenlerin kalıcı olmasına olanak tanıyor. Uyku yaratıcılığın ortaya çıkmasını kolaylaştırıyor. Yeni bir şey üretmeden önce uykunun alınmış olması avantaj sağlıyor. Başarılı olmak için de uykunun önemi büyük, başarı sporcular uyku düzenlerine çok dikkat etmektedirler. Yeterli uyku gün içinde dikkati toplamayı da kolaylaştırmaktadır, özellikle trafiğe çıkacak bireylerin uykularını almış olması önemlidir. Kilo verilmek isteniyorsa uyku düzenine dikkat etmek fayda sağlayacaktır.

Sebi Pharma Der Ki;
 
 • Kapalı olmasına rağmen ışık yayan telefon, saat gibi eşyalar uyku kalitesini olumsuz etkileyebilmektedir. Bu ışıklar kapatılmalıdır. Eğer kapatılması mümkün değilse üzeri örtülebilir.
 • Uykuya dalmadan önce vücudu zorlamayan, sağlıklı bir biçimde uzanılmalıdır. İyi bir yastık seçimi de bu noktada önemlidir.
 • Hep aynı saatte uyanmak biyolojik saatin kişiye yardım etmesini sağlayacaktır. Hafta sonları dahi aynı saatlerde uyanılarak bu düzen korunulabilir.
 • Akşamları kahveden kaçınmak yetmeyebilir. Farkında olmadan kafein alınıyor olabilir. Bazı yiyecek ve içecekler de kafein içeriyor. Bu gıdaları tüketmek uykuyu olumsuz etkileyebilmektedir. Etiket okuma alışkanlığına sahip olmak fayda getirecektir.
 • Uykudan önce sakinleşmek, dinlenmek fayda sağlayacaktır. Uyuma saatine az bir süre kala problemleri, soruları düşünmeyi bırakmak gereklidir. Bu yapılamıyorsa kitap okumak, müzik dinlemek, sevilen bir hobiyle ilgilenmek dikkati dağıtmaya yardım edecektir.uykunun sagliga faydalari
 • Yatağın kenarında bulunan saat olumsuz etkiye sahip olabilir. Bireyler ister istemez saate bakabilmekte ve uyanma saatlerine ne kadar kaldıklarını düşünebilmektedirler. Zihni bunlarla meşgul etmemek için saat çekmeceye yataktan uzak bir noktaya konabilir.
 • Düzenli egzersiz alışkanlığına sahip olmak uyku düzenine katkı sağlasa da spor yapıldıktan sonra kişi kendini enerjik hissetmektedir. Bu durum da uykuya dalmayı zorlaştırabilir. Uyku saatinden en az 3-4 saat önce egzersiz yapmak faydalı olacaktır.
 • Yatağın zaman zaman bakımını yapmak gereklidir. Tozlar, çeşitli haşereler kişinin sağlığına olumsuz etkide bulunacaktır. Yatak seçimi yaparken de buna dikkat edilmelidir
 • Akşamları ağır yiyecekler tüketmek, yemekten sonra hemen uyumaya çalışmak hem uykuyu hem de sağlığı olumsuz etkileyecektir. En kötü ihtimalle  uykudan bir saat önce yemek yemek bırakılmalıdır. Bu sürenin daha uzun olması da iyidir.
 • Sigara da tıpkı kafein gibi uykuya dalmayı zorlaştıracaktır. Sağlık için de zararlı bir alışkanlık olan sigarayı bırakmak uyku kalitesini arttıracaktır.


Sebi Pharma ile Sağlıklı Kalın!

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN

E-bültenimize kayıt olarak yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar olun
 • Merhaba, ben Sebi Pharma Kurucusu Şebnem Özen. Kendi cilt problemlerimi iyileştirmek için yaptığım bu buluşlu formülleri, sizlerle paylaşmaktan çok mutluyum. Siz de cildinizdeki kusurları örtmekten yorulduysanız ve kalıcı olarak tedavi etmek istiyorsanız bize katılın.

 • Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.