Doğum kontrol haplarının sebep olduğu lekeler

Doğum kontrol hapları gebelikten korunmada en sık tercih edilen yöntemlerden biridir. Doğum kontrol hapları yüksek koruma sağlasa da sağlığa ve cilde birçok etkisi bulunabilmektedir. Bu haplara bağlı olarak ciltte oluşan lekeler en sık şikâyet edilen unsurlar arasında yer almaktadır.

Doğum kontrol hapı kullanan bireylerin en sık şikayet ettikleri unsur dudak üstünde bıyık benzeri leke oluşmasıdır. Buna benzer lekeler alın ve alt yanaklarda da ortaya çıkabilmektedir. Bu pigmentasyon aşamalı şekilde gerçekleşmekte, birçok kadın leke iyice belirginleşmeden farkında varamamaktadır. Buna bağlı olarak birçok kadın başka doğum kontrol yöntemi tercih edebilmektedir. Oluşan lekeleri gidermek için sıklıkla leke kremleri tercih edilmektedir.

Doğum kontrol haplarının lekeye sebebiyet vermesi şundan kaynaklanmaktadır; bu haplar hormonlar düzeylerinde değişiklik sağlamaktadır bu değişim de yüzde lekeye sebebiyet verebilmektedir. Bu unsur görünüm açıdan rahatsız edici olsa da çoğu zaman ciddi bir sağlık sorunu değildir.

Melanin cilt rengini belirleyen pigmenttir. Cilt rengi esmer bireyler yüksek seviyede melanine sahiptir, daha açık renkli ciltlere sahip bireylerde ise daha düşük seviyede melanin bulunmaktadır. Doğum kontrol hapı alındığında veya gebelikten korunmada hormonal üzerinde etki eden başka bir seçenek tercih edildiğinde doğal östrojen, progesteron düzeylerinde değişiklikler sağlanmaktadır. Hormonal değişimler aşırı melanine sebebiyet verebilmektedir. Bu da ciltte ve yüzde koyu lekelere sebebiyet vermektedir.

Gebelikten korunmada hormonal yöntemler tercih eden ve esmer cilde sahip bireylerin melazma problemi yaşama riski daha fazladır. Bu konuda teşhis çoğunlukla görsel muayene ile konulmaktadır. Doktorlar sağlık geçmişi, gebelikten korumakta kullanılan yöntem, ailede hiperpigmentasyon geçmişi olup olmadığı sorulacaktır. Bazı durumlarda doktor cilt kanseri ihtimaline karşı biyopsi isteyebilmektedir.

Bu problemi gidermede gebelikten korunma yönetimini değiştirmek sıklıkla tercih edilmektedir. Bu değişiklikten sonra lekelerin daha iyiye gitmesi gözlemlenecektir. Hiperpigmentasyon doğum kontrol hapı kullanımı bırakıldıktan sonra da devam ederse leke kremleri kullanılmaktadır. Kimyasal peeling gibi cildi yoran ve yıpradan işlemler de zaman zaman bu nedenle tercih edilse de bu yöntem hem cildin bariyer tabakasına zarar verecek hem de yüksek maliyetlere neden olacaktır. Ağrılı bir işlem olması da bu seçeneğin bir diğer dezavantajıdır. Bunların yanı sıra lekeyi gidermede hangi yöntem tercih edilirse edilsin yeni lekelerinin oluşmaması ve cildin zarar görmesi için düzenli güneş koruyucu kullanılmaktadır. Yüzü temizlemede sert temizleyicilerden ve ağır makyajlardan kaçınmak da özellikle cildinde leke olan bireylerin dikkat etmesi gereken unsurdur. Doğum kontrol hapları libidoda düşüş, mod değişiklikleri, kilo alımı, baş ağrısı gibi şikayetlere de sebep olabilmektedir. Bunlarla birlikte doğum kontrol hapı kullanan her kadın bu ve benzeri şikayetleri yaşamamaktadır.

Sebi Pharma Der Ki;

Dünya patentli “Hücre Yenileyici Bileşen” içeren; güneş, doğum, yaşlılık lekeleri gibi birçok lekeyi gideren Sebi İxir Leke Kremi doğum kontrol haplarının sebebiyet verdiği cilt lekelerini gidermeye de yardımcıdır. Cildi yormadan, yıpratmadan cildin bakımını yaparak lekeleri gideren ürün tüm vücuttaki kararmaları gidermeye de yardımcıdır. Sebi İxir Leke Kremi doğal içeriğiyle dört mevsim kullanılabilmekte; paraben, alkol, silikon ve vazelin içermemektedir.

Leke giderici formülümüze ulaşmak için tıklayınız.

Sebi Pharma ile Sağlıklı Kalın!

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN

E-bültenimize kayıt olarak yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar olun
  • Merhaba, ben Sebi Pharma Kurucusu Şebnem Özen. Kendi cilt problemlerimi iyileştirmek için yaptığım bu buluşlu formülleri, sizlerle paylaşmaktan çok mutluyum. Siz de cildinizdeki kusurları örtmekten yorulduysanız ve kalıcı olarak tedavi etmek istiyorsanız bize katılın.

  • Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.