Göz çevresindeki sorunlar ve nedenleri

Göz çevresindeki deri oldukça incedir, bu nedenle yaşlanma belirtilerini öncelikle göz çevresinde gözlemlemek mümkündür. Yaşın ilerlemesi, uykusuzluk, uzun süre bilgisayar kullanımı gibi çeşitli faktörler göz çevresinin istenildiği gibi görünmesini engelleyebilmektedir.

Göz çevresinde çeşitli sorunlar meydana gelebilmektedir. Göz altı halkalanmaları, göz çevresindeki kırışıklıklar, göz kapağı düşüklüğü bunlardan bazılarıdır. Yetersiz uyku, yüksek tuz tüketimi, tansiyon, alkol, stres göz altı torbalanmalarının nedenleri arasında yer almaktadır. Bu sorun çoğunlukla ciddi bir sağlık problemi değildir. Görsel anlamda kişiyi rahatsız eder.

Göz altı morlukları ise sıkça şikayet edilen bir diğer sorundur. Özellikle yetersiz uyku sonucunda cilt solgun görünebilir ve göz altı morlukları ortaya çıkabilir. Gebelik hormonal değişimler de durumu olduğundan daha kötü hale getirebilmektedir. Kaliteli bir göz bakım kremi kullanmak göz çevresine bakım yapacak ve bu bölgedeki deriyi güçlendirecektir. Aşırı tuzlu tüketiminden ve alkolden kaçınmak da fayda sağlayacaktır.

Sorun çözülene dek çeşitli makyaj hilelerine başvurulabilir. Bu sayede göz çevresindeki yorgun görünüm azaltılabilir. Bununla birlikte göz çevresinde veya ciltteki bir problemi makyaj ile kapatmak alışkanlık haline getirilmemelidir. Bu seçenek hem geçici hem de yorucudur. Kişi zamanla sürekli makyaj yapmayı sıkıcı bulabilecektir. Bunun yanı sıra kullanılan bazı makyaj ürünleri cildin nefes almasını engelleyebilmekte, mevcut durumu kötüleştirebilmektedir.

Yeterli uykuya dikkat edilmesi göz çevresinde istenmeyen görünüm oluşma ihtimalini azaltacağı gibi kişinin kendini enerjik hissetmesini sağlayacak ve kilo kontrolünü de kolaylaştıracaktır.

Göz çevresindeki sorunlar genetik gerekçelerden de kaynaklanabilmektedir. Yaş da göz bakımına duyulan ihtiyacı arttırmaktadır. Yaş ilerledikçe ciltteki kollajen azalacak ve incelecektir. Güneşlenmek de kollajen yıkımını arttıracak ve renk tonu eşitsizliğine sebebiyet verecektir. UVA UVB ışınları sadece ciltte değil göz çevresinde de çeşitli yıkımlara yol açabilmektedir. Erken yaşlanma belirtilerinin öncelikli nedenlerinden biri de güneşe korunmasız olarak maruz kalınması yer almaktadır.

Sebi Simyacı Der Ki;

Göz çevresindeki sorunların bir nedeni de kaş alırken yapılan hatalardır. Kaş alma, şekil vermede kullanılan işlemler cildi yorabilmekte ve yıpratabilmektedir. Bunun sonucunda göz çevresinde yaşlı bir görünüm meydana gelebilmektedir.

Sebi Simyacı ile Sağlıklı Kalın!

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN

E-bültenimize kayıt olarak yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar olun
  • Merhaba, ben Sebi Pharma Kurucusu Şebnem Özen. Kendi cilt problemlerimi iyileştirmek için yaptığım bu buluşlu formülleri, sizlerle paylaşmaktan çok mutluyum. Siz de cildinizdeki kusurları örtmekten yorulduysanız ve kalıcı olarak tedavi etmek istiyorsanız bize katılın.

  • Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.