Hava sıcaklığındaki değişimler sağlığı nasıl etkiliyor?

Hava sıcaklığı insanları olumlu veya olumsuz etkilemektedir. Hava değişimleri kişinin kendini yorgun hissetmesine, baş ağrısı şikâyetinin meydana gelmesine neden olabilmektedir. Teknolojinin gelişimi hava sıcaklığını kontrol etmeye yönelik birçok cihaz ortaya çıkarsa da hava koşullarının insan sağlığı üzerindeki etkileri değişmemiştir.

İnsanların hava değişimlerine olan hassasiyetleri de farklıdır. Bazı bireyler bu değişimlere karşı çok hassastır. Hava basıncı, sıcaklık, nemlilik gibi faktörlerdeki değişimler kişiyi olumsuz etkileyebilmektedir. Vücuttaki mevcut ağrılar da buna bağlı olarak artmaktadır. Bunun yanı sıra; yorgunluk, depresyon, anksiyete, konsantrasyon bozukluğu, uyku bozuklukları, migren gibi şikayetler de meydana gelebilmektedir. Bu belirtiler kişinin sağlık durumuna, yaşına, mevcut hastalıklarına, egzersiz yapıp yapmamasına bağlıdır. Bunun yanı sıra belirtilerin artması havadan kaynaklı olmayıp henüz farkında olunmayan bir hastalığın da işaretçisi olabilir. Bu nedenle mevcut şikayetler kötüleşince veya kişi kendini sağlıksız hissedince doktora gitmesi gereklidir. Bu durum erkenden önlem alınabilmesi için de önem taşımaktadır. Birçok sağlık problemi için zaman oldukça önemli bir kriterdir. Hava değişiminin her insan üzerinde aynı etkiye sahip olmaması da dikkat çekicidir. Bu konuda bilim insanlarının dikkatini çekmiştir. Bunda kişinin çok korunaklı bir yaşam sürmesinin etkili olduğu düşünülmektedir. Hava değişimlerinden uzak bir yaşantı sürmek hassasiyeti arttıracaktır. Modern yaşam stili ısıyı kontrol edebilmek için birçok teknolojik araç ortaya çıkarmıştır. Klimalar, nemlendiriciler hava sıcaklığını kontrol etmeye çalışsa da sonuç değişmemektedir. Sonuç olarak insanoğlunun hava değişimlerine karşı tamamen korunaklı ve hazır olduğunu söyleyebilmek mümkün değildir. Hava sıcaklığı cilt üzerinde de etkili olabilmektedir örneğin kış mevsiminde havanın soğuması ve kuruması cildin de kurumasına sebebiyet verebilmektedir. Yağlı cilt şikayetine sahip bireyler dahi kışın kuruluktan şikayet edebilme durumuna gelebilmektedir. Hava sıcaklığı duygu durum üzerinde de oldukça etkilidir. Birçok insan güneşli havalarda ister istemez kendisini daha enerjik hissetmektedir. Kapalı havaların ise olumsuz, depresif hissettiğine neden olduğu düşünülmektedir. Yeteri kadar güneş ışığına maruz kalınmaması D vitamin eksikliğine neden olabilmektedir. D vitamininin insan sağlığı üzerinde birçok olumlu etkisi vardır, bunun da ötesinde D vitamini bir gerekliliktir. Dikkat edilmesi gereken başka bir unsur da aşırı sıcaklıktır. Yüksek sıcaklıklar birçok sağlık sorununa neden olabilmektedir. Hava kirliliği de giderek artan bir problem olarak dikkat çekmektedir. Kirli hava birçok sağlık sorununa neden olabilmektedir.

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN

E-bültenimize kayıt olarak yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar olun
  • Merhaba, ben Sebi Pharma Kurucusu Şebnem Özen. Kendi cilt problemlerimi iyileştirmek için yaptığım bu buluşlu formülleri, sizlerle paylaşmaktan çok mutluyum. Siz de cildinizdeki kusurları örtmekten yorulduysanız ve kalıcı olarak tedavi etmek istiyorsanız bize katılın.

  • Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.