İnovasyon nedir, neden önemlidir?

Firmalar için; inovasyon, alternatif olmaktan çıkıp, zorunluluk haline gelmiştir. Artan rekabet düzeyi de inovasyonun önemine katkıda bulunmuştur. İnovasyonun başlangıcı yeni düşüncelerdir.

İnovasyon kavramı çoğunlukla teknoloji firmalarıyla özdeşleştirilmiştir. Bununla birlikte artan rekabet koşulları inovasyonu hemen hemen tüm sektörler için zorunlu hale getirmiştir. İnovasyon; teknolojik inovasyon, organizasyonel inovasyon, pazarlama inovasyonu gibi alt başlıklara sahiptir. Teknolojik inovasyonda üretim sürecinin geliştirilmesi, mevcut ürünün özelliklerinde ilerleme kaydedilmesi gibi unsurlar yer almaktadır. Organizasyonel inovasyonda işlerin yapılış biçimiyle ilgili geliştirmeler ortaya konmaktadır. Pazarlama inovasyonu ise ürünün daha çok tüketiciye ulaşabilmesi için yapılan çalışmaları kapsamaktadır.

İnovasyon ve icat aynı şey değildir. Bir ürünü bulan kişiyle, o ürünü tanıtan, dünyaya yayan kişi her zaman aynı olmamaktadır. İnovasyonu besleyen en önemli unsurlardan biri de sorulardır. Ürünü, üretimi iyileştirmeye yönelik sorulan sorular inovasyona giden ilk adımdır. Bunun yanı sıra sorunlara farklı bir bakış açısıyla bakmak, yeni bir şeyler üretme isteğine sahip olmak önemlidir. İnovasyon türlerinden sadece birine önem vermek çoğu zaman başarıyı getirmemektedir. İnovasyon işletmenin tüm yönlerini kapsamalıdır. Sıkça göz ardı edilen bir unsur da sürekliliktir. Firmanın başındaki yöneticiler inovasyona belirli bir dönem önem gösterip daha sonra ilgilerini yitirirlerse yine istenilen verim sağlanamaz. Her geçen gün teknolojik imkanlar artmaktadır. Birçok firma; mevcut teknik olanakları sonuna kadar kullanmakta, yeni yöntemler oluşturmaktadır. Bu nedenle; işletmelerin inovasyona sürekli önem göstermeleri gerekmektedir. İnovasyon firmanın tümünü kapsamalıdır. Görevi sadece bir departmana devretmek istenilen sonucun alınmasını zorlaştıracaktır. Tüketicilerin mevcut taleplerine cevap vermek olumlu olsa da yeterli değildir. Sektörün geleceği, ilerideki beklentiler de sürekli düşünülmelidir. Bununla birlikte, tüketicilerin bilmediği için talep de edemediği fakat piyasaya sunulduğunda memnuniyetle karşılanacak birçok icat edilmemiş ürün bulunmaktadır. İşletmeler bunu da göz önünde bulundurmalıdır . Hâlihazırda kullanıma sunulmuş fakat popülerlik kazanamamış, herhangi nedenden dolayı başarı sağlayamamış ürünler üzerinde de inovasyonlar yapılarak ciddi başarılar elde edilebilir. Tüm bu veriler; inovasyonun bütüncül yaklaşım ve ileri görüşlülük gerektirdiğini ortaya çıkarmaktadır.

Bu anlamda; mesleki eğitime önem vermek ve bunu sürekli hale getirmek de yararlı olacaktır.

Sebi Pharma ile Sağlıklı Kalın!

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN

E-bültenimize kayıt olarak yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar olun
  • Merhaba, ben Sebi Pharma Kurucusu Şebnem Özen. Kendi cilt problemlerimi iyileştirmek için yaptığım bu buluşlu formülleri, sizlerle paylaşmaktan çok mutluyum. Siz de cildinizdeki kusurları örtmekten yorulduysanız ve kalıcı olarak tedavi etmek istiyorsanız bize katılın.

  • Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.