Karabuğday nedir?

Karabuğday, glüten içermemesi ile dikkat çekmektedir. Oldukça lezzetli bu besin, zengin ve besleyici içeriği ile gittikçe daha popüler olmaktadır.  Çeşitli kültürlerde karabuğday ile hazırlanan yemeklere rastlamak mümkündür.

Karabuğdayın sağlığa birçok faydası vardır. Besin yüksek miktarda protein içermektedir. Et tüketmeyen bireyler için mükemmel bir alternatiftir. Karabuğday nişastası işenmiş besinlerde yağ alternatifi olarak da kullanılabilmektedir. Bu bitkinin kabuğu yastık doldurmakta kullanılabilmektedir. Tüye, toza ve polene alerjisi olan bireyler için bu biçimde yastıklar hazırlanabilmektedir. Yapılan araştırmalar karabuğdayın diyabeti kontrol etmeye yardım ettiğini ortaya çıkarmıştır. Besinin glisemik indeksi oldukça düşüktür. Diğer buğday ürünleri düşünüldüğünde daha uzun süre tok tutma özelliğine sahiptir.

Bitki; bağırsakları temizler ve iştahı arttırır. Bu besinin tüketiminin kronik diareye de faydalı olduğu belirtilmektedir.

Hemen herkes tükettiği besinlerin sağlıklı koşullarda yetişmesini istemektedir. Özellikle tarım alanında en sık yakınılan unsurlardan biri de kullanılan kimyasallardır. Ürünleri haşerelerden korumak, daha hızlı yetişmesini sağlamak için çeşitli yapay maddelerden faydalanılmaktadır. Bu kimyasalların kalıntıları besinlerde kalabilmekte ve insan vücuduna geçebilmektedir. Karabuğday üretimi bu açıdan oldukça olumlu bir durumdadır. Bitki çok hızlı şekilde yetişmektedir.

Besinin kışın tüketilmesinde de fayda vardır. Özellikle soğuk kış aylarında bu buğdayın tüketimi yarar getirecektir.

Bitkinin besleyici değeri de oldukça yüksektir. Yüksek miktarda kaliteli protein içermektedir. Demir bakımından da zengin olan gıda yüksek miktarda karbonhidrata da sahiptir. Karabuğday birçok mineral ve vitamin içermektedir. Çinko, bakır, niasin gibi içerikler bu besinde yer almaktadır. Besinin kolayca sindirilebilmesi de önemli bir avantaj olarak dikkat çekmektedir.

Karabuğdayın muhafaza edilmesi oldukça kolaydır. Hava geçirmeyen bir kap içinde kuru ve serin bir ortamda tutulması yeterli gelecektir. Bitkinin ununu saklamak için en uygun ortam ise buzdolabıdır.

Glutensiz beslenme için bu besini tüketecek bireylerin mutlaka satın aldıkları ürünün ambalajını kontrol ederek kesin bilgi almaları gerekmektedir.

Yemek hazırlamaya ilgi duyan bireyler, ufak bir araştırma ile karabuğday ile hazırlanabilecek birçok tarife ulaşabilmektedir. Buğday ile çeşitli tatlılar, krepler, kahvaltılıklar, kurabiyeler ve ekmekler hazırlanabilmektedir. Bu gıdanın antioksidan bakımından da oldukça zengin olduğu unutulmamalıdır.

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN

E-bültenimize kayıt olarak yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar olun
  • Merhaba, ben Sebi Pharma Kurucusu Şebnem Özen. Kendi cilt problemlerimi iyileştirmek için yaptığım bu buluşlu formülleri, sizlerle paylaşmaktan çok mutluyum. Siz de cildinizdeki kusurları örtmekten yorulduysanız ve kalıcı olarak tedavi etmek istiyorsanız bize katılın.

  • Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.