Kronik ağrının sebepleri nelerdir?

Kronik ağrı birçok faktörden kaynaklanabilmektedir. Bu unsurlar yaşlanmaya birlikte kemikler ve eklemler üzerinde olumsuz etkiye sebebiyet verebilmektedir. Kronik ağrının bazı türleri birden fazla sebepten kaynaklanabilmektedir. Örneğin bel ağrısı; duruş bozukluklarından, travmatik yaralanmalardan veya sürekli topuklu ayakkabı giymekten kaynaklanabilmektedir

Bel ağrısı; en çok şikayet edilen ağrı türlerindendir. Kişinin yaşantısını sürdürmesini ciddi anlamda zorlaştırır. Bu ağrı problemiyle ilgili bir dikkat çekici unsur da yaygınlığıdır. Genç, yaşlı birçok birey bel ağrısından şikayet etmektedir. Bu problem fizik gücüyle çalışan bireylerin de masa başı çalışanların da şikayet ettiği ortak sorundur. Duruş bozuklukları, ağır nesneleri yanlış şekilde taşımak veya kaldırmak, kilo problemi yaşamak, travmatik yaralanmalar, topuklu ayakkabı giymek, uyunan yerin ortopedik sağlık açısından zayıf olması, yaşlanma gibi birçok faktör bel ağrısına neden olabilmektedir. Bu maddelerden herhangi biri tek başına ağrının kaynağı olabileceği gibi birden fazla unsurun bileşkesi de buna neden olabilmektedir. Yer alan birçok faktör bireyin elinde olan, değiştirilebilecek, dikkat edilebilecek niteliktedir. Çeşitli hastalıklar da kronik ağrıya neden olabilmektedir. Romatoid artrit, osteoartrit, fibromiyalji, mide ülseri, AIDS gibi sağlık problemleri de sürekli ağrının kaynağı olabilmektedir. Bunlara rağmen birçok vakada ağrının sebebi doktor tarafından net olarak belirlenebilmektedir. Problemin kaynağı bulunduktan sonra çözüm için gerekli işlemler başlatılmaktadır. Problemin bir hastalıkla mı, fiziksel yaralanmayla mı başladığı gibi soruna neden olabilecek unsurlar incelenip kişinin yaşantısında gerekli değişiklikler yapılarak sorunun giderilmesi sağlanmaktadır.

Son yıllarda yapılan araştırmalarda kronik ağrıların nedenleriyle ilgili önemli bulgular da elde edildi. Oldukça tahmin edilen sonuçlar bulundu. Spor yaralanmaları, araba kazaları, migren diyabet, artrit kanser gibi unsurların bu soruna neden olduğu ortaya çıktı. Bununla birlikte hiçbir yaralanma, sakatlanma yaşamayan ve ağrıya sebebiyet verecek faktörlerden uzak duran hastalar da kronik ağrı şikayeti yaşadıklarını belirtebilmektedir.

Halk arasında bu problemler için “her şey kafada bitiyor” deniyordu. Bugün ağrı uzmanları sinir sistemini inceleyerek ağrı hakkında kapsamlı bilgiler edinebilmektedir. Nörotransmitter sistemden alınan veriler kronik ağrının giderilmesi için ciddi detaylar vermektedir. Geçtiğimiz yıllarda bilim adamları beyinle iletişime geçen kimyasal ileticileri manipüle etmenin yollarını öğrenmiştir. Kronik ağrı şikayetinin giderilmesinde anti depresanlar, ve diğer ilaçlar birlikte kullanılarak ağrının hafifletilmesine yönelik yöntemler de bulunmuştur. Bu da bilim insanlarına ağrı şikayetleri ile mücadele etmede yeni bir seçenek daha kazandırmıştır. Psikoterapi de vücut ve zihin arasındaki bağı güçlendirerek kişinin kendini iyi hissetmesine yardımcı olmaktadır. Araştırmacılar ilerleyen yıllarda konuyla ilgili yeni bulgular bulacağını şu ana kadar da önemli bilgiler elde ettiğini belirtmektedir.

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN

E-bültenimize kayıt olarak yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar olun
  • Merhaba, ben Sebi Pharma Kurucusu Şebnem Özen. Kendi cilt problemlerimi iyileştirmek için yaptığım bu buluşlu formülleri, sizlerle paylaşmaktan çok mutluyum. Siz de cildinizdeki kusurları örtmekten yorulduysanız ve kalıcı olarak tedavi etmek istiyorsanız bize katılın.

  • Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.