Polenlere dikkat!

Yazın gelmesi ile birlikte alerji şikayeti olan bireyler için de zorluklar başladı. Hapşırma, gözlerde kaşıntı gibi reaksiyonlar sıkça meydana gelmeye başladı. Özellikle polene karşı alerjisi olan bireylerin daha da dikkatli olması gerekiyor. Polenler hiç tahmin edilmeyen yerlerde bulunup alerjiyi tetikleyebiliyor.
 

Polenler havadayken elbiseler bu küçük parçacıkları üzerine toplayabilmektedir. Eve girmeden önce kıyafetleri fırça ile arındırmak iyi bir seçenek olacaktır. Özellikle parka, yeşillik alanlara gidiliyorsa pantolonu da çırpmak gerekebilir. Alerjenler kıyafetler üzerinde gözle görünmese de mevcudiyetini sürdürülebilir. Özellikle çok hassas bireyler kıyafetlerini bir daha giymeden önce yıkamayı tercih edebilir.

Ağır polenler yere düşerler. Bu polenler solunum yolu ile problem oluşturmazlar fakat ayakkabıların içine dolabilirler. Bu nedenle ayakkabılar çıkarılırken polenlerin ve potansiyel alerjenlerin halılara bulaşmamasına dikkat edilmelidir. Bahçe eldivenleri, tarım araçları, spor eşyaları da alerjenler taşıyabilmektedir.

Perdeler dışarısı ile ev arasında filtre görevi görmekte yüzeylerinde toz ve polen biriktirmektedir. Perdelerdeki toz ve polen miktarı arttıkça alerjiye sahip birey için de risk büyümektedir. Perdeleri düzenli olarak yıkamaya dikkat edilmelidir. Perde seçiminde de kolay temizlenebilme kriteri mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Camları açık bırakmak yatağın polenle dolmasına neden olabilir. Bu nedenle yatağın üstü kapatılmalıdır. Bununla birlikte polen en çok endişe edilen alerjen olmamalıdır. Toz tanecikleri de çarşaflarda, yastıklarda, battaniyelerde yoğun olarak bulunabilmektedir. Evin temiz olduğu düşünülse dahi bu alerjenler mikroskobik boyutta olduğu unutulmamalıdır. Tüm bunlara karşı alınabilecek en iyi önlem yatak örtülerini sık sık yıkamak ve alerjenlerin barınmasına izin vermeyen ürünler tercih etmektir.

Tüylü oyuncaklar da alerjen ve polen yuvası olabilmektedir. Bu nedenle oyuncaklar da belirli sıklıkla yıkanmalıdır. Evcil hayvanlar dışarıdaki poleni eve getirebilmektedir. Çimlerde koşuşturan kedi ve köpekler tüylerinde polenleri muhafaza edebilmektedir. Eve geldiklerinde ise bu polenleri de taşırlar. Halılar ne kadar sık süpürülürse süpürülsün toz, polen ve alerjen depolayabilmektedir. Halıların seçiminde bu unsurlar göz önünde bulundurulmalıdır. Mobilyalar da özen gösterilmesi gereken eşyalardandır. Mobilyalar da tozların, polenlerin yerleşimi için son derece müsaittir. Kişinin saçlarında da polenler bulunabilmektedir. Dışarıdan gelindiğinde saçlar polenleri taşıyacaktır. Bu nedenle uyumadan önce saçları yıkamak saçlardaki kir, toz ve polenlerin yastığa geçmesini engelleyecektir.

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN

E-bültenimize kayıt olarak yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar olun
  • Merhaba, ben Sebi Pharma Kurucusu Şebnem Özen. Kendi cilt problemlerimi iyileştirmek için yaptığım bu buluşlu formülleri, sizlerle paylaşmaktan çok mutluyum. Siz de cildinizdeki kusurları örtmekten yorulduysanız ve kalıcı olarak tedavi etmek istiyorsanız bize katılın.

  • Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.