Saç problemleri nelerdir?

Saç derisinde yaşanan problemler bireyi olumsuz etkilemektedir. Saçlı deride meydana gelebilecek; kaşıntı, kepek gibi birçok problem vardır. Saç dökülmesi de en çok şikayet edilen unsurlardan biridir.
 

Saç dökülmesi: Normal koşullarda saçın doğal bir döngüsü vardır. Saç büyür, dinlenir ve dökülür. Daha sonra ise bu saçın yerini yeni saç alır. Bir birey günde ortalama yüz tane saçını düşürmektedir. Yaşın ilerlemesiyle birlikte erkeklerin saçları başın ortasından dökülmeye elverişlidir. Birçok sağlık problemi saç dökülmesine sebebiyet verebilmektedir.
Antidepresanlar, hormon tedavileri,kemoterapi ve radyasyon saç dökülmesine neden olabilmektedir. Şiddetli iltihaplar, büyük ameliyatlar, aşırı aktif veya yeteri kadar aktif olmayan tiroid, hormonal problemler, aşırı stres, bağışıklık sistemi sorunları, kafa derisindeki mantar enfeksiyonları, hamilelik ve doğum, talyum, bor, arsenik gibi kimyasallara maruz kalmak da saç dökülmesinin nedeni olabilmektedir.

Çoğunlukla; ilaç kullanımına bağlı olarak yaşanan saç dökülmesi ilaç bırakıldığında durmakta ve saçlar yeniden çıkmaktadır. Saçlar radyasyon terapisi, kemoterapi gibi tedavilerden sonra da tekrar çıkabilmektedir.

Saçların yıpranması: Saçlardaki kırıklar, kozmetik amaçlarla yapılan çeşitli işlemler saçın yıpranmasına sebebiyet vermektedir. Saçlara sürekli şekil vermek, saçları yüksek ısıya maruz bırakmak saçların yıpranmasını arttıracaktır. Buna önlem olarak saçlar yumuşak, esnek bir tarakla taranmalı saçları aşırı taramaktan kaçınılmalıdır. Saçları havluyla kurulamaktan kaçınmak gereklidir. Eğer havlu ile kurulanacaksa da havluyu saçlara yumuşak bir şekilde uygulamak gereklidir. Saçların sağlıklı görünmesi için belirli ölçüde neme sahip olması gerekmektedir. Saçların kurumaması için alınabilecek birçok önlem bulunmaktadır. Saçı çok sık yıkamaktan, sert şampuanlar kullanmaktan kaçınılmalıdır. Güneş, rüzgar ve kuru havanın saçları yıpratacağının bilincinde olunmalıdır. Belirli ilaçlar, zayıf beslenme de saç problemlerine sebebiyet verebilmektedir. Saçların yıpranmaması için eğer saçlarda bir problem yok ise saçlar her gün yıkanmamalıdır. Saçlarda sık sık stil değişikliğine gidilmemelidir. Soğuk, rüzgarlı havalarda şapka takmak, havuza girerken bone kullanmak yararlı olacaktır.

Yağlı Saçlar: Saç derisi sebum denilen doğal yağ içermektedir. Zaman zaman bu yağın aşırı salgılanması saç derisinin ve saçların yağlanmasına neden olmaktadır. Yağlı saçlar donuk, cansız ve gevşek görünebilmektedir.

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN

E-bültenimize kayıt olarak yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar olun
  • Merhaba, ben Sebi Pharma Kurucusu Şebnem Özen. Kendi cilt problemlerimi iyileştirmek için yaptığım bu buluşlu formülleri, sizlerle paylaşmaktan çok mutluyum. Siz de cildinizdeki kusurları örtmekten yorulduysanız ve kalıcı olarak tedavi etmek istiyorsanız bize katılın.

  • Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.