Sağlıklı bir sindirim sistemi için hangi besinler tüketilmeli?

Kişinin kendini iyi hissedebilmesi için sindirim sisteminde sorun olmaması çok önemlidir. Tüketilen besinlerin seçimi bu konuda belirleyici rol oynamaktadır.  Bazı yiyecekler sindirim sistemine fayda getirirken bazı besinler ise sindirimi güçleştirmektedir.
 

Yoğurtlar sağlığa faydalı bakteriler içermektedir. Bu maalesef tüm yoğurtlar için geçerli değildir. Yoğurdun ambalajı incelenerek bu özelliğe sahip olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Kimchi Korelilerin favori yiyeceklerindendir. Lahana, turp, soğan ve baharatlarla hazırlanmaktadır. Yemeğin temel içeriği olan kabak, sağlıklı bakterilerin oluşumuna katkıda bulunmaktadır. Bu yemek baharatlı olsa da oldukça sağlıklıdır. Özellikle baharatlı gıdalar tüketmekten vazgeçemeyen bireyler için kimchi iyi bir alternatiftir.

Tam tahıllı besinler, kepekli ekmek, yulaf, kahverengi pirinç sindirime yardımcı olmakta iyi miktarda lif sağlamaktadır. Birçok birey yeterli miktarda lif tüketmemektedir. Lifler kişinin kendini tok hissetmesine de katkıda bulunmaktadır.

Muz bağırsak hareketlerini düzenlemeye katkıda bulunmaktadır. Özellikle ishal şikayeti varsa muz tüketmek fayda getirmektedir. Muz oldukça yüksek miktarda lif de içermektedir.

Zencefil binlerce yıldır sindirim sorunlarında kullanılmaktadır.  Zencefili yüksek miktarda tüketmek geri tepebilmektedir.

Bu besinlerin yanı sıra sindirimi güçleştiren, midede yanma hissi oluşturan gıdalar da söz konusudur.
Yüksek yağ içeren besinlerin içindeki yağlar sindirimi zorlaştırabilmekte ve sindirim sistemi sorunlarına yol açabilmektedir.

Şili biberi midede yanma hissi oluşturabilmektedir.  Irritabl Bağırsak Sendromu ve mide ekşimesi sorunu yaşayan bireylerin bu besinden uzak durması veya daha az tüketmesi fayda getirebilmektedir.

Yeteri miktarda kalsiyum almak oldukça önemlidir. Süt ve peynir tüketerek oldukça kolay şekilde protein alınabilmektedir. Süt ve peynir tüketimi laktoz intoleransı olan bireylerde ishal, gaz ve kramp oluşabilmektedir.

Çikolata lezzetli olmasının yanı sıra sindirim sisteminin çalışmasını güçleştirebilmektedir. Yapılan bir araştırmada çikolatanın kronik kabızlığa ve Irritabl Bağırsak Sendromuna yol açabildiği ortaya çıkmış. Bununla birlikte bazı uzmanlar çikolatanın tek başına suçlanmaması gerektiğini de savunuyor. Oluşan sorun, çikolatanın içindeki sütten de kaynaklanabilmektedir. Çikolatanın içindeki kafeinin de sindirim sistemi üzerindeki etkileri düşünüldüğünde konu biraz daha karmaşık hale gelebilmektedir.

Yüksek miktarda lif içeren mısır faydalıdır. Bununla birlikte mısır selüloz da içermektedir. İnsan vücudu selülozu kolayca sindirememektedir. Mısır tüketilirken uzun süre çiğnemek ve parçalamak fayda sağlayacaktır.

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN

E-bültenimize kayıt olarak yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar olun
  • Merhaba, ben Sebi Pharma Kurucusu Şebnem Özen. Kendi cilt problemlerimi iyileştirmek için yaptığım bu buluşlu formülleri, sizlerle paylaşmaktan çok mutluyum. Siz de cildinizdeki kusurları örtmekten yorulduysanız ve kalıcı olarak tedavi etmek istiyorsanız bize katılın.

  • Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.