Soğuk algınlığından nasıl korunulabilir?

Kışın sağlığı tehdit eden hastalıklardan biri de soğuk algınlığıdır. Soğuk algınlığı bireyin hayatını ciddi anlamda zorlaştıracaktır. Bu problemi yaşamamak için dikkat edilebilecek birçok unsur var.

SOĞUK ALGINLIĞINA KARŞI HANGİ ÖNLEMLER ALINABİLİR?

Ortak kullanım alanları virüslerin yayılabilmesi için idealdir. Hasta birey çok kısa süre içinde, fotokopi cihazları, kırtasiye ürünleri, kapı kolları gibi birçok bölgeye virüs bulaştırmaktadır. Sürekli kullanılan klavye, fare gibi ofis eşyaları da düzenli olarak temizlenmelidir.

Bitki çayları tüketmek yararlı olacaktır. Limonlu ve ballı çaylar oldukça faydalıdır. Yetersiz protein alımı bağışıklık sistemine zarar verecektir. Balık, yumurta ve yoğurt gibi protein açısından zengin gıdalar tüketilmelidir.

Spor salonuna gidiliyorsa hijyene dikkat edilmelidir. Spor aletleri kullanılmadan önce temizlenmelidir. Anti-bakteriyel ürünler kullanmak faydalı olacaktır. Spor yapmak bağışıklık sistemini güçlendireceği için kışın da spor yapmaya devam edilmelidir.

Kişinin yanında kalem taşıması da yararlıdır. Kaleme ihtiyaç duyulan durumlarda kişinin ortak bir kalemdense kendi kalemini kullanması daha sağlıklı olacaktır.

Hazırlanan doğal meyve suları hem zengin içeriğe sahip olacaktır hem de hastalıklardan korunmaya yardım edecektir. Özellikle C vitamini içeren meyveler tüketmeye dikkat edilmelidir.

Merdivenlerden çıkarken ve inerken mümkün olduğu kadar korkuluklara tutunmamak yarar sağlayacaktır. Merdiven korkuluklarına her gün yüzlerce belki de binlerce insan temas etmektedir.
 

Stres sağlığa oldukça zararlıdır. Sürekli stresli bir yaşam tarzı hastalıklara yakalanmayı kolaylaştıracaktır. Mümkün olduğu kadar stresle mücadele etmeye dikkat edilmeli, stresin sağlığa verdiği zararın farkında olunmalıdır. Bağışıklık sisteminin güçlü kalabilmesi için uyku düzenine de dikkat etmek gereklidir. Soğuktan korunmaya da özen gösterilmelidir.
Elleri yüze ve göze temas ettirmemeye özen göstermek ve bunu bir alışkanlık haline getirmek gereklidir. Elleri sık sık yıkamak yararlıdır. Elleri kurularken havluya silmek yerine elleri yavaşça havluya vurarak kurutmak faydalı olacaktır. Mümkün olduğu kadar el sıkışmaktan kaçınmaktan da yararlı olacaktır.

Cep telefonları özellikle konuşma aşamasında doğal olarak kişinin yüzüne ve ağzına yakın durmaktadır. Bu nedenle cep telefonunu düzenli olarak temizlemek gereklidir.
Oyuncaklarla oynayan küçük çocukların oyuncakları düzenli olarak temizlenmelidir.

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN

E-bültenimize kayıt olarak yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar olun
  • Merhaba, ben Sebi Pharma Kurucusu Şebnem Özen. Kendi cilt problemlerimi iyileştirmek için yaptığım bu buluşlu formülleri, sizlerle paylaşmaktan çok mutluyum. Siz de cildinizdeki kusurları örtmekten yorulduysanız ve kalıcı olarak tedavi etmek istiyorsanız bize katılın.

  • Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.