Tırnaklar sağlık haberciniz olabilir

Tırnaklar detay gibi görünse de tırnak süslemelerine harcanan zaman, kullanılan ojeler tırnağa verilen önemin göstergesidir. Güzelliğin yanı sıra tırnağın çok önemli bir işlevi daha vardır; tırnaklar sağlık hakkında fikir verir. Tırnaklardaki problemler vücudun geri bildirimleri olarak değerlendirilebilir.

TIRNAKLARINIZ SİZİN HAKKINDA NELER SÖYLÜYOR?

Sağlıklı bir cilde ve bedene sahip olmak için vücudun geri bildirimlerini anlamak çok önemlidir. Bu sorunun erken teşhis edilebilmesi için de önemlidir. Vücut bir sağlık sorunu yaşadığı zaman bunu çeşitli yollarla belli eder. Bu belirtilerin biri de tırnaklarda yaşanan değişikliklerdir.

Soluk tırnaklar ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir. Soluk tırnaklar anemi, karaciğer hastalıkları, yetersiz beslenme gibi problemleri işaret ediyor olabilir. Bu nedenle solgun renkli tırnakları sadece estetik açıdan değerlendirmek hatalı olacaktır.

Beyaz tırnaklar hepatit gibi karaciğer sorunlarının yaşandığına işaret ediyor olabilir.

Sarı tırnaklar
 sıklıkla mantarın habercisidir daha kötü durumlarda tırnak içeri çekilebilir, kalınlaşabilir veya kolayca kırılabilir. Bazen de sarı tırnaklar daha ciddi sorunlardan kaynaklanabilir tiroit, karaciğer, diabet rahatsızlıkları veya sedef sarı tırnağa neden olabilir.

Mavi tonlarındaki tırnaklar yeterli oksijen alınmadığını belirtiyor olabilir. Bu sorun karaciğer ve kalp sorunlarından kaynaklanıyor olabilir.

Dalgalı tırnaklar, çukurcuklar sedefin erken işareti olabilir.

Kuru, kırılgan, çatlak ya da bölünmüş tırnaklar tiroitle ilgili olabilir. Kırılgan, bölünmüş tırnaklar eğer sarı renkte ise mantarla ilgisi olabilir.

Eğer tırnak çevresinde kırmızı şişkinlik varsa bu durum tırnak çevresinde inflamasyon yaşandığını belirtiyor olabilir. Bu durum başka bir doku sorunundan da kaynaklanıyor olabilir.
 

Tırnağın altında siyah çizgi en kısa sürede doktora gösterilmesi gereken bir problemdir. Bu sorun çok ciddi bir cilt kanseri tipi olan melanomanın habercisi olabilir.

Isırılmış tırnaklar sadece kötü bir alışkanlık olarak değerlendirilmemelidir.Isırılmış tırnaklar kalıcı anksiyetinin belirteci olabilir. Bu sorun obsesif-kompülsif bozukluktan da kaynaklanıyor olabilir. Bu alışkanlık bir türlü terkedilemiyorsa doktora görünmek yararlı olabilir.

Tırnaklar sağlıkla ilgili bize fikir veren unsurlardan sadece biridir. Tırnakla ilgili yaşanan sorunlarda aşırı endişeye kapılmak da doğru değildir. Tırnaktaki her değişiklik bir hastalığın habercisi olmayabilir. Bununla birlikte tırnakta yaşanan problemlerin sağlık hakkında fikir verdiği unutulmamalıdır.

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN

E-bültenimize kayıt olarak yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar olun
  • Merhaba, ben Sebi Pharma Kurucusu Şebnem Özen. Kendi cilt problemlerimi iyileştirmek için yaptığım bu buluşlu formülleri, sizlerle paylaşmaktan çok mutluyum. Siz de cildinizdeki kusurları örtmekten yorulduysanız ve kalıcı olarak tedavi etmek istiyorsanız bize katılın.

  • Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.