Yatak yaraları için neler yapılabilir?

Uzun süre yatakta tedavi olan, tekerlekli sandalye kullanan bireylerin en sık şikayetçi oldukları problemlerden biri de yatak yaraları olarak tabir edilen ciltte yaşanan ağrı ve acı problemidir. Bu sorun kişinin yaşantısını ciddi anlamda olumsuz etkileyebilmektedir. Çözümü için disiplinler arası yaklaşım gerekebilmektedir.

Yatak yaralarında birçok uzmandan yardım almak gerekli olabilmektedir. Uzman doktor genel olarak işleyişi denetleyecek, yönlendirecekti. Hemşireler yara yönetimini sağlayacak ve bakım yapacaktır. Uzun dönemli iyileşme için sosyal hizmet uzmanı bireyin ailesi ile iletişimi sağlayacaktır. Özellikle hastanın duygusal açıdan kendini iyi hissedebilmesi için ailesi ile diyalog kurabilmesi önemlidir. Fizyoterapistler hastanın hareketliliğinde gelişme sağlayacaktır. Diyetisyen hastanın beslenmesini takip edecek ve bireye uygun bir plan hazırlayacaktır.

Çoğunlukla ilk aşama olarak basınç azaltılma yoluna gidilmektedir. Bir noktaya aşırı basınç uygulanıyorsa duruş biçimi değiştirilmektedir. Tekerlekli sandalye kullanılıyorsa ağırlığı belirli aralıklarla farklı noktaya vermek yararlı olabilmektedir. Eğer sürekli yatakta bulunması gerekiyorsa iki saatte bir duruş değiştirilmelidir. Destekleyici yastıklar, çarşaflar kullanılmaktadır. Yatak yaralarının enfeksiyon kapmaması için sorunlu bölgenin temiz tutulması son derece önemlidir. Doktorlar yaranın özelliklerine göre en doğru seçimleri yapacaktır. Ağrı yönetiminde zaman zaman ağrı kesicilerden faydalanılmaktadır. Zaman zaman topikal işlemler de tercih edilmektedir. Enfeksiyon kapmış ve müdahalelere yanıt vermeyen yaralar için antibiyotikler kullanılabilmektedir. Kişinin iyileşme süresini hızlandırmak için doktor, diyetisyen tarafından sağlıklı bir beslenme planı hazırlanmaktadır. Yüksek protein içeren, vitamin ve minerallerce zengin bir içeriğe sahip beslenme programı oluşturulabilmektedir.

Tuvalet tutamama problemi ciltte aşırı neme ve bakteriye sebebiyet verebilmekte, enfeksiyon riskini arttırabilmektedir. Bu problemin çözülmesi iyileşmeye de katkıda bulunabilmektedir. Spazm kaynaklı yaşanan sorunlar da yatak yaralarına neden olabilmektedir. Sosyal hizmet uzmanları kişiye ve ailesine konuyla ilgili olarak eğitim vermeli, sosyal programlar düzenlemeli hastanın morali üst düzeyde tutmaya dikkat etmelidir. Hasta yakınları mümkün olduğu kadar hastanın konforunu sağlamaya, sosyal yaşama katılmasına destek olmalıdır. Herhangi sağlık problemi veya şüpheli durum yaşandığında hemen doktora başvurulmalıdır.

Özellikle hareket kabiliyeti oldukça sınırlı bireyler yatak yaraları bakımından daha yüksek risk grubunda yer almaktadır. Sorun ortaya çıkmadan tedbir almak oldukça yararlıdır. Önlemek sorunu çözmekten daha kolaydır. Bununla birlikte dikkat edilmesi yaraların hiç oluşmayacağı anlamına gelmemektedir. Duruşun sürekli sabit kalmamasına dikkat etmek en önemli noktalardandır. Cilt bakımına dikkat etmek, sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahip olmak ve sigara kullanmamak özen gösterilmesi gereken unsurlar arasında yer almaktadır.

Sebi Simyacı Der Ki;

Dünya patentli “Hücre Yenileyici Bileşen” içeren Sebi İxir Su Acil Bakım Spreyi cilde bakım yapmakta ve cildi temizlemektedir. Hiçbir koruyucu kimyasal içermeyen ürün genç yaşlı tüm bireylerde dört mevsim kullanılmakta cildi beslemekte ve bakımını yapmaktadır. Ürün sprey formatı sayesinde cildin geniş bölgelerinde, saçlı deride, genital bölgede, koltuk altlarında kullanılabilmektedir.

Sebi Ixir Acil Bakım Kremi hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın!

Sebi Simyacı ile Sağlıklı Kalın!

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN

E-bültenimize kayıt olarak yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar olun
  • Merhaba, ben Sebi Pharma Kurucusu Şebnem Özen. Kendi cilt problemlerimi iyileştirmek için yaptığım bu buluşlu formülleri, sizlerle paylaşmaktan çok mutluyum. Siz de cildinizdeki kusurları örtmekten yorulduysanız ve kalıcı olarak tedavi etmek istiyorsanız bize katılın.

  • Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.