Yüz ve Vücuttakı Sarkmalar Neden Kaynaklanır?

Yaşın ilerlemesiyle birlikte yaşlanma belirtileri de doğal olarak ortaya çıkmaya başlar. Kırışıklıklar ve sarkmalar ciltte yaşlı bir görünüme sebep olur. Sarkmalara neden olan birçok unsur bulunmaktadır. Sarkma sorunu yaşamamak için alınabilecek pek çok önlem var.
 

SARKMALARA NEDEN OLAN UNSURLAR


Yaşlanma ile birlikte cilt daha pürüzlü ve gevşek hale gelebilmektedir. Cilt yaşlandıkça elastikiyetini de kaybetmekte, hassaslaşmaktadır. Cilt daha transparan hale gelmektedir, derinin en üst tabakasında yer alan epidermis incelmektedir. Ciltte morlukların, yaraların oluşması kolaylaşır. Güneş ışığına maruz kalmak cildin yaşlanmasının en büyük sebeplerindendir. UV ışınları cilde önemli zararlar vermekte lekelere ve sarkmalara neden olmaktadır. Güneşin zararlı etkileri cildin erken yaşlanmasının en büyük tetikleyicilerinden biridir. Bu nedenle dört mevsim güneş koruyucu kullanmak küçük yaşlardan itibaren alışkanlık haline getirilmelidir. Güneşin zararlı etkileri gençken etkisini göstermese de ileriki yaşlarda kendisini belli edecektir. UV ışınları cilt kanserine de neden olmaktadır.

Yer çekimi, yüz hareketleri, uyku alışkanlıkları da cildin sarkmasına neden olan faktörler arasında yer almaktadır. Sigara içen bireyler kırışıklık problemini daha çok yaşamaktadırlar. Sigara içiliyorsa ve güneşin zararlı etkilerine karşı dikkat edilmiyorsa yaşlanma belirtileri daha yoğun olarak ortaya çıkacaktır. Yaşlanma ile birlikte ortaya çıkan bir diğer problem de cilt kuruluğudur. Cilt kurur ve kaşınır. Aşırı soğuk veya aşırı kuru ortamlarda bulunmak (örneğin kışın ısıtıcı kullanılan yerler) cildin kurumasına ve kaşınmasına neden olabilir. Kullanılan bazı ilaçların da cildi kurutucu etkisi olabilmektedir.
 

NELER YAPILABİLİR?


Güneşin olumsuz etkilerinden korunmak son derece önemlidir. Saat 11.00 ve 14.00 arasında dışarı çıkmamak yararı olabilir. Sigarayı bırakmak sağlığa birçok katkıda bulunacağı gibi yaşlanma belirtilerinin erken şekilde ortaya çıkmasına yarar sağlayacaktır. Aşırı hızlı, agresif kilo vermek de ciltte sarkmalara neden olmaktadır. Bu nedenle kilo verme işlemini zamana yayarak yapmak birden çok fazla kilo verme gayretinde bulunmamak faydalı olacaktır. Yüksek şekerli gıdalardan da kaçınılmalıdır. Yüz egzersizleri yapmak, yastık seçimine dikkat etmek de faydalı olacaktır. Yastık kılıfını düzenli olarak değiştirmek ve hijyene dikkat etmek akne-sivilce gibi çeşitli cilt problemlerinin oluşmasını da engeller

Sebi Pharma ile Sağlıklı Kalın!

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN

E-bültenimize kayıt olarak yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar olun
  • Merhaba, ben Sebi Pharma Kurucusu Şebnem Özen. Kendi cilt problemlerimi iyileştirmek için yaptığım bu buluşlu formülleri, sizlerle paylaşmaktan çok mutluyum. Siz de cildinizdeki kusurları örtmekten yorulduysanız ve kalıcı olarak tedavi etmek istiyorsanız bize katılın.

  • Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.