Cilde Faydalı Bitkiler Nelerdir ?

Doğada sağlığa ve cilde yararlı birçok bitli bulunmaktadır. Cilde bakım yapan, daha iyi görünüm sağlayan bu bitkiler anti-aging etkiye de sahiptir. Gingseng, papatya, ekinezya, lavanta, biberiye gibi bitkiler faydaları ile bilim insanlarının takdirini toplamış, kendilerine birçok üründe yer bulmuştur.

GİNGSENG

Gingsengin sağlığa birçok faydası bulunmaktadır. Günümüzde gingseng, ve gingseng ekstratı yoğun olarak sağlık ve güzellik ürünlerinde kullanılmaktadır. Gingsengin cilde de birçok yararı bulunmaktadır.

Gingsengin anti-aging etki de sağlamaktadır. Yüksek oranda bitkisel besin içeren gingseng cilt metabolizmasının aktive olmasını teşvik etmektedir. Bitki, çevresel kirlilik ve güneş ışınlarından kaynaklanan serbest radikallerin ciltten uzaklaştırılmasına katkıda bulunmaktadır. Gingseng kollajen üretimini tetiklemekte cildi sıkılaştırmaktadır. Kollajen cildin daha elastik ve sağlıklı olmasına etkide bulunmakta ciltteki ince çizgileri ve kırışıklıkları gidermektedir.

Gingsengin kökleri ve yaprakları da mineral, antioksidan açısından zengin olup genel cilt sağlığı açısından yararlıdır. Bitki cilt hücrelerini metabolize etmekte ölü cilt hücrelerinin atılmasına, yeni hücrelerin üretilmesine de katkıda bulunmaktadır. Gingseng çayı cildi temizleyecek ve nemlendirecektir bununla birlikte oksijenlenmeyi arttırarak cilt hücrelerini yeniden oluşturacaktır. Kan dolaşımını arttıran ve kanda detoks etkisi yapan bitki tüm bu unsurlarla daha sağlıklı ve parlak bir cilde katkıda bulunmaktadır.

Gingseng harika bir toner ve yüz ferahlatıcıdır sadece kollajene katkıda bulunmakla kalmaz siyah noktaların da azaltılmasına yardım eder. Kusurlu çalışan cilt metabolizması akne, egzama, pürüzlü cilt gibi çeşitli cilt problemlerine sebebiyet vermektedir. Gingseng cilt tarafından hızla emilmekte cilt altındaki damar sirkülasyonunu geliştirmektedir. Düzenli gingseng alımı cilt problemlerini engelleyerek cildin aydınlık ve istenildiği gibi olmasını sağlamaktadır. Bitkinin önemli bir faydası da gözlerdeki şişliği düşürmesi ve göz altını aydınlatmasıdır.

PAPATYA

Papatya çoğunlukla uyku bozuklukları veya midedeki problemler için çayı hazırlanarak tüketilmektedir. Papatyanın sağlığa fayda sağlaması amacıyla kullanılan Alman papatyası (Matricaria retutica) ve İngiliz papatyası (Chamaemelum nobile) olmak üzere iki türü bulunmaktadır.

Alman papatyası üzerinde en çok çalışma yapılan türdür. Almanya’nın resmi kuruluşlarından Commission E bu bitkinin ciltteki şişme ve bakterilerle mücadele için kullanılabildiğini kabul etmektedir. Papatya sedef, egzama, su çiçeği ve pişik gibi cilt problemlerinde kullanılmaktadır. Bitki güçlü anti-enflamatuar etkisiyle hassas ve akneye yatkın ciltler için mükemmeldir. Papatya anti-mantar, anti bakteriyel, antiseptik ve antioksidan etkiye sahiptir. Küçük cilt yaralarını iyileştirmektedir. Papatya doğal olarak cildi aydınlatmakta, parlatmakta cildi nemlendirmektedir. Bitki topikal olarak uygulanan diğer cilt bakım ürünlerini etkisini arttırmaya da yardımcıdır. Yanıkları iyileştiren bitki cildi yoran ve yıpratan peeling işlemlerinden sonra kullanmak için birebirdir. Papatya anti-aging etkiye de sahiptir, bitki dışarıdaki iritanlarla mücadele ederek ve bloklayarak serbest radikalleri azaltmakta cilde zarar veren serbest radikallareri ortadan kaldırmaktadır. Bu işlem yaşlanma sürecini yavaşlatmaktadır.

EKİNEZYA

Ekinezya koku olarak bala benzemektedir. Anti-aging serumlar, nemlendirici losyonlar, cilt temizleyiciler gibi birçok üründe ekinezyadan yararlanılmaktadır.
Akne özellikle gençler arasında yaygın olan sıkça karşılaşılan bir cilt problemidir. Ekinezya şişmeyi giderir ve cildi rahatlatır, akneye sebep olan bakterilerle savaşır. Ekinezya ekstratı çizgilerde ve kırışıklıklarda şaşırtıcı sonuçlar elde eder. Kırışıklıkların görüntüsünü yüzde 55’e varan oranda azaltmaktadır. Tannin bakımından zengin olan ekinezya gözenekleri küçülterek ciltte istenilen görünümü sağlar.

Düşmelerde sıyrıklar, yaralar oluşabilmektedir. Ekinezya bu gibi yaralarda topikal dezenfektan gibi çalışmaktadır. Küçük yaralarda, kızarıklıklarda, kesiklerde, tahriş olmuş ciltte bu bitki son derece etkilidir. Ekinezya sedef hastalığı ve egzama şikayeti olan bireyler için de son derece yararlıdır. Bitki deri iltihabı ve kızarıklığı azaltarak ciltteki rahatsızlık hissini gidermeyi sağlar.

Ekinezya saç dökülmesini kontrol eder ve saçların uzamasını teşvik eder. Bitki saç derisindeki kan dolaşımını arttırarak ve saç foliküllerini güçlendirerek bu etkisini gerçekleştirmektedir. Bitki, aynı zamanda kepeği gidermede de son derece etkilidir. Düzenli kullanımda anti-mikrobiyal özelliği sayesinde kepeği giderir. Kepek aynı zamanda saç derisinde kaşıntıya neden olmaktadır. Saç derisinin kaşınması da kızarıklığa ve yaralara sebebiyet verebilmektedir. Ekinezya sadece kepeği gidermekle kalmaz bu sorunla da mücadele eder.

BİBERİYE

Biberiye yağı cildi nemlendirmekte ve bakımını yapmaktadır. Göz altı torbalanmasını ve kırışıklıkları da gideren biberiye cildi gerginleştirir ve daha sağlıklı olmasına katkıda bulunur. Biberiyenin hücreleri yeniden oluşturma özelliği de skarlar, siyah noktalar görünen cilt problemlerini azaltmada etkilidir. Biberiye yağı güçlü dezenfektan ve antiseptik özelliklere sahiptir. Bitki bu özelliği sayesinde özellikle akne ve yağlı ciltlerde oluşan problemleri gidermede etkilidir. Biberiye siyah noktaları ve lekeleri açmaktadır. Anti-oksidan bakımından zengin olan biberiye ciltteki yaşlanma belirtilerini de yavaşlatmaktadır. Cildi sıkılaştırarak sarkma problemini gidererek sıkılaşma sağlar ve derinin elastikiyetini arttırır. Bunlarla birlikte biyolojik aktiviteyi, hücrelerin oluşmasını teşvik ederek çizgileri ve kırışıklıkları azaltır.

Bitki dermatit egzama sedef hastalığı gibi cilt problemlerini de gidermeye yardımcıdır. Biberiyenin anti-enflamatuar etkisi şişliği azaltmakta, yanıkları iyileştirmekte de kullanılmaktadır. Cilde ve sağlığa birçok faydası olan biberiyenin saçların uzamasına ve kalınlaşmasına da katkısı vardır. Bitkinin yağları saç foliküllerini teşvik ederek saçların daha güçlü ve uzun olmasını sağlamaktadır. Biberiye hücre bölünmesini ve damarların genişlemesini sağlayarak folikülleri yeni saçların çıkması için tetiklemektedir. Bitki saç beyazlamasına karşı da kullanılmaktadır. Saçlarında grilik problemi olan bireyler kimyasallar kullanmaya gerek kalmadan biberiyeden yararlanarak saçlarının eski renginde olmasını sağlayabilirler.

LAVANTA

Lavanta özellikle kokusuyla beğeni toplayan bir bitkidir. Lavantanın hoş kokusunun yanı sıra sağlığa ve cilde birçok faydası bulunmaktadır. Lavantanın birçok kullanım alanı bulunmaktadır; duş jeli, sabun, çay, losyon gibi birçok üründe lavantadan yararlanılmaktadır.

Lavanta; akneye karşı kullanılabilecek en etkili bitkilerdendir. Anti-enflamatuar ve antiseptik özellikleriyle akneye ve iltihaba neden olan bakteriyle mücadele eder. Bitki egzamanın sebep olduğu kaşıntıyı azaltmakta ve egzamanın semptomlarını hafifletmektedir. Problemli bölgeyi nemlendirerek de iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

Çevresel toksinler ve kirlilik cildin sağlığına zarar vermektedir. Sağlıklı bir cilde sahip olabilmek için cilt temizliği en önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Lavanta güçlü antioksidanlar içermekte ve çevresel kirliliğin ciltte oluşturabileceği problemlerle mücadele etmektedir. Bitkinin anti septik ve anti-enflamatuar etkisi yanıkları ve skarları iyileştirmekte ağrıyı azaltmaktadır.

Böcek ısırıkları kişinin yaşamını bir anda zehir edebilmektedir. Lavanta yağı böcek ısırığının sebep olduğu kaşıntı ve şişliği önemli ölçüde gidermede etkilidir. Bununla birlikte lavanta yağı böcekleri kovmada da etkilidir. Bununla birlikte her zaman haşerelere karşı dikkatli olmakta ve henüz problem yaşanmadan önlem almakta fayda vardır.

Lavanta cildin daha sağlıklı olmasına katkıda bulunmakta ve dolaşımı hızlandırmaktadır. Bitki, hücrelerin sağlıklı olmasını ve yenilenme sürecini hızlandırmaktadır. Lavanta saç problemlerinin giderilmesinde de etkilidir. Saç dökülmesi, kellik, kepek gibi problemlerin giderilmesinde de bu bitkiden faydalanılmaktadır. Lavanta özellikle saç kaybını önlemede son derece etkilidir. Uykusuzluk, stres, anksiyete ve depresyon gibi saç dökülmesine neden olan problemlere mücadele ederek etkisini gerçekleştirmektedir.

KETEN TOHUMU

Keten tohumunun içerisinde yer alan Omega-3 yağ asitleri yaraların iyileşme hızını arttırmaktadır. Omega-3 yağ asitleri balıklarda da bulunmaktadır fakat yeterli balık tüketmeyen bireyler Omega-3 yağ asitlerinden mahrum kalmaktadır. Keten tohumlarının en önemli özelliklerinden biri yüksek anti-enflamatuar etkiye sahip olmasıdır. Bitki derideki tahrişi, kızarıklığı ve iltihabı gidermede etkilidir. Keten tohumu akne, dermatit ve sedef oluşum riskini azaltmaktadır.

Kuru cilt egzama, sedef ve yaşlanma belirtileri gibi çeşitli problemlere sebebiyet verebilmektedir. Bitkide yer alan Omega-3 yağ asitleri cildi nemlendirir.Keten tohumu düzenli kullanımda cildin doğal yağ üretimini arttıracak, irritanların gözeneklere yerleşmesini önleyecektir. Cildin neminin sağlanması yaşlanma belirtilerinin giderilmesine de olumlu etkide bulunacaktır. Keten tohumu sebum üretimini de kontrol altına alarak akne oluşumunu önlemektedir.

Keten tohumu siyah göz altı halkalarında da oldukça etkilidir. Bitki ciltte daha parlak ve aydınlık bir görünüm sağlamaktadır. Bitki serbest radikallerle de mücadele ederek cilt kanserini önlemeye yardım etmektedir.

Keten tohumu olduça güçlü anti-aging etki de sağlamaktadır. Yaşın ilerlemesiyle birlikte cilt elastikiyetini yitirmekte ve sarkmalar meydana gelmektedir. Keten tohumu yağı bunu önlemede ve kırışıklıkları gidermede etkilidir. Bitkinin yağı topikal olarak uygulandığında cilt hücrelerinin onarılmasına yardım etmektedir. Bu da yüzeyde, elastikiyette, sıkılıkta ve sağlıkta belirgin farklar oluşturmaktadır. Bitkinin içerisinde yer alan yağ asitleri cildin kurumasını önleyerek ve cildi nemlendirerek çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltmaktadır. Keten tohumunun anti-oksidan özelliği serbest radikallere ve UV ışınlarına karşı cildi korumaya yardım etmektedir. Bu da cildin genç kalmasına katkıda bulunmaktadır.

Sebi Pharma Der Ki;

9 yıllık ar-ge çalışmaları sonucunda üretilen Sebi Pharma formülleri kullanıcılarının ve ciltlerinin beğenisini toplamaktadır. Firma doğanın sunmuş olduğu cilde faydalı bitkilerle ve içerdiği dünya patentli “Hücre Yenileyici Bileşen ile sözünü tutan ürünler üretmektedir.

Sebi Pharma’nın hiçbir formülünde Paraben, silikon, vazelin, alkol ve asit türevleri yer almamaktadır. Formüller doğal içerikleriyle en hassas ciltlerde dahi güvenle kullanmaktadır. Firmanın tüm formüllerinin yan etkisi sıfırdır. Sebi Pharma formüllerinin en önemli özelliklerinden biri ise vaatlerini yerine getirmesidir. Kullanıcılar Sebi Pharma’dan herhangi ürün satın aldıklarında ürünün açıklamasında vaat edilen etki neyse onu alırlar. Bu sayede hem maddi hem de manevi kayıplar yaşanmaz. Sebi Pharma’nın kullanıcı kitlesindeki en önemli artış formülleri deneyen ve çevresine öneren kullanıcılar sayesinde olmaktadır. Formüllerin faydalarını gören bireyler doğal olarak çevrelerine de Sebi Pharma’yı önermektedir.

Sebi Pharma formüllerine ulaşmak için tıklayınız.

21.05.2021

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN

E-bültenimize kayıt olarak yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar olun
  • Merhaba, ben Sebi Pharma Kurucusu Şebnem Özen. Kendi cilt problemlerimi iyileştirmek için yaptığım bu buluşlu formülleri, sizlerle paylaşmaktan çok mutluyum. Siz de cildinizdeki kusurları örtmekten yorulduysanız ve kalıcı olarak tedavi etmek istiyorsanız bize katılın.

  • Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.