Cildimizi neler yaşlandırıyor?

Zaman, herkeste yaşlanma belirtilerini ortaya çıkarsa da bazı bireylerde bu belirtiler çok daha erken ve dikkat çekici biçimde ortaya çıkıyor. Peki, buna sebep olan unsurlar neler?

Birçok işi aynı anda yapmak; yapılacaklar listesinin çok uzun olması, strese stres de erken yaşlanmaya sebebiyet verebilir. Kronik stres serbest radikalleri tetiklemektedir. Bu nedenle bir seferde bir işe odaklanmak yararlı olacaktır.

Tatlı yeme alışkanlığı başka kilo almak üzere birçok probleme neden oluyor. Aşırı şekerli gıda tüketimi dişlere zarar veriyor, göz altı halkalanmaları, kırışıklıklarda ve çizgilerde artmaya neden olarak yaşlanmayı hızlandırıyor. Tatlılar gözenek açıklığına da sebep olmaktadır.

Yetersiz uyku göz altı torbalarına neden olmakla kalmıyor; kişinin enerjisini azaltıyor, zihinsel durgunluğa, dikkat problemlerine, ve kilo alımına neden oluyor. Günde ortalama 7 saat uyumak ideal olarak belirtiliyor. Yetersiz uyku yaşlanma belirtilerine neden olmaktadır.

Televizyon bağımlısı olmak da yaşlanma belirtilerini hızlandıran sebeplerden. Sürekli hareketsiz kalmak kilo alımına da neden oluyor. Hareketsiz yaşam tarzı böbrek, kalp problemlerini ve kanseri tetiklemektedir. Düzenli olarak egzersiz yapmak sağlığa yararlı olacaktır.

Göz kremi kullanmamak da yaşlanma işaretlerinin erken belirginleşmesinde önemli bir faktör. Anti-aging ürünler kullanmak için problemin ortaya çıkmasını hatta ilerlemesini beklemek dezavantaj yaratacaktır.

Ultraviyole ışınlarına maruz kalmak erken yaşlanmanın en önemli sebeplerinden biridir. Güneş koruyucu kullanmak faydalı bir alışkanlıktır fakat bu özen kışın da gösterilmelidir. Güneş koruyucuları dört mevsim kullanmak yararlı olacaktır.

Makyaj birçok kadın için oldukça önemli. Bununla birlikte çok ağır ve yağlı makyajlar cilde zarar veriyor, cildin gözeneklerini tıkıyor. Bu problemler de yaşlanma sürecini hızlandırıyor.

Sürekli yüz üstü uyumak ve yüzle yastığa basınç uygulamak kırışıklıklara neden olacak bu da cildi yaşlı gösterecektir. Sırt üstü uyumaya dikkat edilmeli yastık seçiminde dikkatli olunmalıdır.

Özellikle kışın iç mekanları aşırı ısıtmak cildin kurumasına zamanla da yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasına sebep olacaktır. Uzmanlar bu gibi durumlarla karşılaşılmaması için ısıtılan ortamın mutlaka nemlendirilmesini öneriyor.

Çok katı diyetler yapmak da vücudun ihtiyaçlarının tam anlamıyla karşılanmamasına neden olarak çeşitli sağlık ve cilt problemlerine neden olur.

08.08.2022

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN

E-bültenimize kayıt olarak yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar olun
  • Merhaba, ben Sebi Pharma Kurucusu Şebnem Özen. Kendi cilt problemlerimi iyileştirmek için yaptığım bu buluşlu formülleri, sizlerle paylaşmaktan çok mutluyum. Siz de cildinizdeki kusurları örtmekten yorulduysanız ve kalıcı olarak tedavi etmek istiyorsanız bize katılın.

  • Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.