Daha güçlü saçlar için öneriler

Saçların bakımsız görünmesinin birçok nedeni bulunmaktadır. Saçlardaki herhangi problem kişiyi ciddi anlamda rahatsız edecektir. Saç sorunları sağlık hakkında da ipucu verebilmektedir.

Güçsüz saçlarda incelme ve dökülme şikayeti sık sık yaşanmaktadır. Aşırı kuruluk ve yağlılık güçsüz saçların belirtisidir. Saçların yapısı genetik faktörlerden de etkilenebilmektedir. Hormonal faktörler, menopoz, doğum, kullanılan ilaçlar, yetersiz beslenme, stres, mantar ve kanser tedavisi saçları zayıflatabilmektedir. Çevresel faktörler de saçları yıpratabilmektedir. Güneş ışınları, klor, tuzlu su, klima, ısıtıcılar ve kirlilik saçları güçsüzleştirebilmektedir.

Her gün 100-150 saç kaybetmek normaldir. Birçok insan 100,000 civarında saç teline sahip olduğu için bu kayıplar fark edilmez. Ne zaman saç düşse yenisi oluşur. Bu süreç orta yaşa, saçların yeniden büyümesi yavaşlayana veya durana kadar devam eder. Kırılmaya bağlı olarak yaşanan saç kaybı normal değildir. Saçların kırılması belli bir düzeye kadar normalken aşırı miktardaki dökülme saçların güçsüzleştiğinin işareti olabilir.

Saç bakımı için doğru ürün seçimi son derece önemlidir. Şampuan, şekillendirici ürünler seçerken dikkat etmek gereklidir. Saçı kurutan şampuanlar tercih edilmemelidir. Saç bakımı için aşırı miktarda ürün kullanmak yarar yerine zarar getirebilmektedir. Aşırı ürün kullanımı saçların güçsüzleşmesine neden olabilmektedir.

Güçsüz saçlar sıcaklıktan nefret eder. Saç kurutucular, ütüler saçların güçsüzleşmesine ve kırılmasına neden olabilmektedir.

Saçların güçsüzleşmesi ve incelenmesi saça uygulanan işlemlerden kaynaklanabileceği gibi beslenmeden de kaynaklanabilmektedir. Sağlıksız bir diyet, şok diyetler saç dökülmesine ve endokrin problemlerine yol açabilmektedir.

Tüketilen besinler sağlığa ve saç derisine etkide bulunmaktadır. Sağlıklı yiyeceklerdeki besinler saçların uzamasına yardım etmektedir. Demir, protein bakımından zengin bir diyet saç derisine ve saçlara katkıda bulunacaktır. Et, balık, az yağlı peynir, yumurta beyazı, ıspanak tüketimi fayda getirecektir.

Vitaminler saç sağlığı için oldukça önemlidir. C vitamini, kollajen saç köklerini desteklemektedir. C vitamini bitkilerde yer alan demirin absorbe edilmesine de yardımcıdır.

Su cilt, genel sağlık ve saç için çok önemlidir. .Yeterli su tüketildiğinde vücudun sorunsuz çalışmasına olumlu etkide bulunulacaktır. Su saçların güçlenmesine de yardımcıdır.

Özetle; genel sağlığa ve bakıma dikkat etmek saçlara da yarar sağlayacaktır.

23.12.2021

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN

E-bültenimize kayıt olarak yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar olun
  • Merhaba, ben Sebi Pharma Kurucusu Şebnem Özen. Kendi cilt problemlerimi iyileştirmek için yaptığım bu buluşlu formülleri, sizlerle paylaşmaktan çok mutluyum. Siz de cildinizdeki kusurları örtmekten yorulduysanız ve kalıcı olarak tedavi etmek istiyorsanız bize katılın.

  • Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.