Eklem ağrıları yaşamamak için neler yapılabilir?

Eklem ağrısı kişinin hareket etmesini dolayısı ile yaşantısını oldukça zorlaştırmaktadır. Eklem sağlığına dikkat etmek ve yapılan egzersizlerde aşırıya kaçmamak yararlı olacaktır. Eklemleri çok az hareket ettirmek de çeşitli problemlere sebebiyet verebilmektedir.

Eklemleri korumak önem taşıyor

Herkes için, özellikle artrite sahip bireyler eklem sağlığına dikkat etmek önemlidir. Eklemleri korumada en çok dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri de eklemlerdeki yükü azaltmaktır. Bunun için şunlar yapılabilir;

Ağrı sinyallerine dikkat edilmelidir


Ağrıyı arttıran, eklemlere aşırı yük bindiren egzersizlerden kaçınılmalıdır.
Vücudun kendi doğası her zaman göz önünde bulundurulmalıdır.
Aktivite ve dinlenme arasında denge kurulmalı aşırı aktiviteden kaçınılmalıdır.

Sağlıklı kiloda olmaya dikkat edilmelidir


İdeal kiloda olmak eklem sağlığı için önem taşıyor
Sağlıklı eklemler için ideal kiloda olmaya dikkat edilmelidir. Fazla kilolar eklemlere daha fazla yük bindirecektir. Kilo verildikçe eklemlerin işi de kolaylaşacaktır.

Çok yorucu olmayan egzersizler tercih edilmeli

Düzenli egzersizin faydalarına çok yorucu olmayan aktivitelerle ulaşmak da mümkün. Yürüyüş, bisiklet, yüzme gibi sporlar da tercih edilebilmektedir.

Eklemlerin etrafındaki kasları güçlendirmek yararlı

Eklemleri destekleyen kaslar olabildiği kadar güçlü olmalıdır. Güçlenme egzersizleri yaparak kaslar güçlendirilebilmektedir. Ağrılık egzersizleri sık sık güçlendirme egzersizlerinin bir parçası olarak kullanılmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta aşırıya kaçmamaktadır. Düzenli ve bilinçli güçlenme egzersizleriyle eklemlere ve kaslara katkıda bulunulacaktır.

Eklemler hareket ettirilmeli

Artrit çoğunlukla eklemlerin kısıtlı hareketi ile ilişkilidir. Eklemlerin hareket kabiliyetlerini tamamen kullanmak ağrıyı azaltacak, esnekliği arttıracaktır. Eklemlerin fonksiyonel çalışmasına katkıda bulunacaktır.

D vitamini ve Kalsiyum eklem sağlığı için önemli

D vitamini ve kalsiyum kemikler için oldukça gerekli besinlerdir. D vitamini kalsiyum emilimi için gereklidir. D vitamini ihtiyacı Güneşten, besinlerden karşılanabilir. D vitamini eksikliğini ölçebilmek için zaman zaman kan testi yapılmaktadır. Düşük kalsiyum tüketimi kemik yoğunluğunun azalmasına ve kırık riskinin artmasına sebebiyet verir.

Sigara bırakılmalı


Sigaranın sağlığa birçok zararı olduğu hemen herkes tarafından kabul edilmiş durumda. Çok yaygın olarak bilinmese de sigaranın kemikler ve eklemler üzerinde de oldukça negatif etkisi var. Sigara osteoproz ve kemik kırılması riskini arttırıyor. Sigara içen bireylerin sırt ağrısı ve romatoid artir şikayetini yaşama riski de artıyor.

13.01.2022

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN

E-bültenimize kayıt olarak yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar olun
  • Merhaba, ben Sebi Pharma Kurucusu Şebnem Özen. Kendi cilt problemlerimi iyileştirmek için yaptığım bu buluşlu formülleri, sizlerle paylaşmaktan çok mutluyum. Siz de cildinizdeki kusurları örtmekten yorulduysanız ve kalıcı olarak tedavi etmek istiyorsanız bize katılın.

  • Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.