Enerji içeceklerinin zaraları nelerdir?

Enerji içecekleri piyasada yaygın olarak bulunuyor ve sıkça da tüketiliyor. Bu içeceklerle ilgili en çok merak edilen unsurlardan biri de sağlığa olan etkileridir. Enerji içeceklerinin fayda ve zararları sıkça tartışılıyor.

ENERJİ İÇECEKLERİ NEDEN TÜKETİLİYOR?

Enerji içeceklerinin en önemli avantajları son derece kullanışlı olmalarıdır. Buzdolaplarında, çantalarda kolayca taşınabilmekte veya herhangi marketten satın alınabilmektedir. Enerjiye ihtiyaç duyan bireyler bu gereksinimlerini enerji içekleriyle karşılama yoluna gitmektedir. Kahve de iyi bir kafein kaynağıdır fakat zaman zaman bireyler kahve hazırlamaya üşenebilmekte veya zaman ayırmak istememektedir. Bazen de gerçekten kahve hazırlayacak kadar zamanları olmamaktadır. Enerji içecekleri içerdikleri kafein miktarına da bağlı olarak enerji veriyorlar.

ENERJİ İÇECEKLERİ SAĞLIĞA ZARARLARI NELERDİR?

Enerji içecekleri yoğun olarak şeker içermektedir. Birçok enerji içeriğinin kalorisi oldukça yüksektir. Bununla birlikte şekersiz enerji içeceklerinde ise yapay tatlandırıcılar bulunabilmektedir. Tatlandırıcılar da sağlık bakımından çeşitli riskler taşımaktadır.
Çok sık enerji içeceği tüketen bireylerde kardiyovasküler problemler yaşama riski oluşmaktadır. Bu alışkanlık düzensiz ve hızlı kalp atışına neden olabilmekte kan basıncının yükselmesine sebebiyet verebilmektedir. En kötü olasılıkta ise kalp yetmezliğine sebep olmaktadır.

Enerji içecekleri zihinsel performansı arttırmak için tüketilse de dikkat dağınıklığına, heyecana, anksiyeteye ve iritasyona neden olarak tam aksi etkide de bulunabilmektedir.
Enerji içecekleri alerjik reaksiyonlar, heyecan, kusma, bağımlılık, tip 2 diyabet, uykusuzluk, baş ağrısı gibi yan etkilere neden olabilmektedir.

Sebi Pharma Der Ki;

Enerji içeceklerinin potansiyel risklerini bilmek enerjiye duyulan ihtiyacı azaltmıyor. Kronik yorgunluk oldukça sık şikayet edilen bir problem. Doğal yollarla da daha enerjik olmak mümkün. Portakal suyu tüketmek, alınan protein miktarını arttırmak, daha fazla uyumak ve su tüketmek yararlı olacaktır. Vücut özellikle susuz kaldığında yorgunluk sinyalleri vermeye başlayacaktır. Düzenli egzersiz yapmak hem sağlığa birçok açıdan katkı sağlayacak hem de fiziksel ve zihinsel açıdan daha enerjik olmaya olanak tanıyacaktır. Kuruyemişler, çikolataları sütler de enerji vermektedir. Bunların yanı sıra 10 dakika boyunca hızlıca yürümek veya 20 dakika uyumak da kişinin daha enerjik olmasına yarar sağlayacaktır.  Yeşil çayın hem sağlığa hem de zihne birçok yararı var.

Sebi Pharma ile Sağlıklı Kalın!

03.08.2021

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN

E-bültenimize kayıt olarak yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar olun
  • Merhaba, ben Sebi Pharma Kurucusu Şebnem Özen. Kendi cilt problemlerimi iyileştirmek için yaptığım bu buluşlu formülleri, sizlerle paylaşmaktan çok mutluyum. Siz de cildinizdeki kusurları örtmekten yorulduysanız ve kalıcı olarak tedavi etmek istiyorsanız bize katılın.

  • Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.