Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri

Saç dökülmesi sıklıkla erkeklerde görülse de kadınlar da bu sorunu yaşayabilmektedir. Saçın incelmesi ve saç dökülmesi kadınlarda da yaygındır. Buna yetersiz beslenme, genetik faktörler gibi birçok unsur sebep olabilmektedir.

Fiziksel stres: Herhangi fiziksel travma, ameliyat, araba kazası, hatta grip dahi geçici saç kaybına neden olabilmektedir. Saçın normal bir döngüsü vardır, saç büyür, dinlenir, dökülür ve yeni saç çıkar. Ani bir olay bu döngüyü etkilemektedir.

Hamilelik: Hamilelik de fiziksel strese sebebiyet vermektedir. Hamilelikte yaşanan saç dökülmesi normal ve geçicidir.


Yetersiz protein alımı:
 Eğer beslenme planında proteine yeteri kadar yer verilmezse saç dökülmesi yaşanabilmektedir. Balık, et, yumurta gibi oldukça iyi protein kaynakları mevcuttur. Eğer hayvansal gıdalar tercih edilmek istenmiyorsa yeşil bezelye, fasulye gibi besinlerden de protein alabilmek mümkündür.

Genetik:
 Bireyin ailesinde saç dökülmesi şikayet eden kadınlar varsa kendisinin de bu sorunu yaşama ihtimali oldukça yüksektir

Duygusal Stres:
 Duygusal stres fiziksel stresten daha yüksek oranda saç dökülmesine sebebiyet vermektedir. Ayrılık, sevilen birinin ölümü gibi üzücü olaylardan sonra saç dökülmesi yaşanabilmektedir.

Anemi:
 Birçok kadın demir eksikliği nedeniyle anemi problemi şikayeti yaşamaktadır. Anemi saç dökülmesine neden olabilmektedir. Anemi saç dökülmesinin yanı sıra yorgunluk, baş ağrısı , soluk cilt, soğuk el ve ayaklar gibi şikayetlere sebebiyet verebilmektedir.

B Vitamini Eksikliği:
 B vitamini eksikliği de saç dökülmesine sebebiyet verebilmektedir. Beslenme planına dikkat etmekte de fayda vardır. Et, balık, nişastalı sebzeler tüketmeye özen gösterilmelidir.

Bağışıklık sistemine bağlı problemler: Aşırı aktif bağışıklık sistemi saç dökülmesine neden olabilmektedir.

Aşırı Kilo Kaybı:
 Ani kilo kaybı, saçın incelmesine sebebiyet verebilmektedir. Ani kilo kaybı da fiziksel olarak stres oluşturabilmektedir. Gerekli vitamin ve mineralleri almamak vücutta olumsuz etki oluşturacaktır. Saç kaybı ve kiloda ani düşüş anoreksiya, bulimia gibi problemlerin işareti olabilmektedir.

Kemoterapi:
 Kansere karşı kullanılan bazı ilaçlar saç dökülmesine sebebiyet verebilmektedir.

Antidepresanlar:
 Antidepresanlar, bipolar bozukluğun tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar saç dökülmesini teşvik edebilmektedir.

Sürekli yeni saç stilleri denemek:
 Saç biçimini sürekli değiştirmek, bu aşamada yapılan işlemler, kullanılan kimyasallar saç dökülmesi ile sonuçlanabilmektedir.

Sebi Pharma Der Ki;

Sebi İxir Saç Bakım Serumu ile saçlarda ve saç derisinde güvenle kullanılabilen içerdiği dünya patentli “Hücre Yenileyici Bileşen” ile bu bölgelerdeki sorunları gidermeye yardımcı çok amaçlı bir üründür.

Saç Bakım formülümüze ulaşmak için tıklayınız.

Sebi Pharma ile Sağlıklı Kalın!

09.09.2021

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN

E-bültenimize kayıt olarak yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar olun
  • Merhaba, ben Sebi Pharma Kurucusu Şebnem Özen. Kendi cilt problemlerimi iyileştirmek için yaptığım bu buluşlu formülleri, sizlerle paylaşmaktan çok mutluyum. Siz de cildinizdeki kusurları örtmekten yorulduysanız ve kalıcı olarak tedavi etmek istiyorsanız bize katılın.

  • Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.