Karma ciltler için cilt bakım önerileri

Karma ciltlerde birden fazla cilt tipinin özellikleri gözlemlenebilmektedir. Bu ciltlerde derinin bir bölümünde kuruluk bir bölümünde ise yağlılık şikayeti söz konusudur. Birçok faktör karma cilde neden olabilmektedir.

Karma cilde genetik faktörler de sebebiyet verebilmektedir. Çoğunlukla burun, çene ve alın bölgesinde yağ bezleri daha aktiftir. Bazı bireylerde rosesa ve kuruluk, bazılarında ise kolayca leke oluşabilen cilt durumu söz konusudur. Çok fazla cilt bakım ürünü kullanmak karma cilde neden olabilmektedir. Aşırı yağ üretimine neden olan veya cildi kurutan ürünler bunu sağlamaktadır.

Karma ciltlerde zaman zaman birden fazla ürün kullanabilmek gerekebilmektedir. Kuru bölgeler için ayrı yağlı bölgeler için ayrı ürün sürülebilmektedir. Karma ciltlerde temel ihtiyaç öncelikle cildin bakımını sağlamaktadır. Mutlaka iyi formüle edilmiş ürünler kullanılmalıdır.

Tüm cilt tiplerinde olduğu gibi karma ciltlerde de bakım cilt temizliği ile başlamalıdır. Yüz, kuruluğa ve iritasyona neden olmayacak yumuşak bir tonik ile yıkanmalıdır. Kuru, güneş tarafından hasar görmüş bir cilt söz konusu ise hafif ürünler tercih etmeye daha çok dikkat edilmelidir. Parfüm içermeyen ürünler seçmek de fayda sağlayacaktır. Yüz temizliğinde el sabunlarını kullanmaktan kesinlikle kaçınılmalıdır. Bu sabunlar ciltteki iyi veya kötü her şeyi temizlemek üzere formüle edilmiştir. Dolayısı ile sabunlar yüzün bariyer tabakasına zarar verebilmektedir.

Yılın her günü güneş koruyucu kullanılmalıdır. Güneşin zararlı ışınları lekelere ve erken yaşlanma belirtilerine sebebiyet verebilmektedir. Hiçbir problemi olmayan ciltlerde dahi sorun oluşturabilen UVA UVB ışınları bölgesel olarak yağ ve kuruluk şikayeti yaşan deriyi daha kötü hale getirecektir.

Kuru bölgeler için nemlendirici kremler uygulanmalıdır. Göz bölgesi kuruysa göz ve çevresi için zengin içeriğe sahip ürünler tercih edilmelidir. Parfüm içermeyen, cilt tipine uyumlu ürünler seçmek de yarar getirecektir.

Karma ciltlerde bölgesel olarak ürün kullanmak ve bakım yapmak gerekli olabilmektedir. Yağ şikayetinin yaşandığı bölge çoğunlukla T bölgesidir. Bu bölgeye aşırı yağlı ürünler kullanmaktan kaçınılmalıdır. Kuru olan bölgeler ise nemlendirilmezse ciltte rahatsızlık hissi meydana gelebilmektedir. Cilt kuruluğu kırışıklık, sarkma gibi yaşlanma belirtilerine de sebebiyet verebilmektedir.

26.12.2021

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN

E-bültenimize kayıt olarak yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar olun
  • Merhaba, ben Sebi Pharma Kurucusu Şebnem Özen. Kendi cilt problemlerimi iyileştirmek için yaptığım bu buluşlu formülleri, sizlerle paylaşmaktan çok mutluyum. Siz de cildinizdeki kusurları örtmekten yorulduysanız ve kalıcı olarak tedavi etmek istiyorsanız bize katılın.

  • Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.