Kilo vermek için nelere dikkat edilmeli?

Hareketsiz yaşam tarzı, yüksek kalorili besinler birçok kişinin fazla kilo problemine sahip olmasına yol açtı. Fazla kilolar çoğunlukla görünüm amaçlı önemsense de sağlık açısından da çeşitli riskler meydana getirebilmektedir. Obezite birçok ciddi sağlık problemini tetiklemektedir.
 

“Açken alışveriş yapma” kuralı bir anlamda beslenme için de geçerli. Çok açken yapılan yiyecek seçimleri de pek sağlıklı olmuyor. Kişin kendi diyet yasaklarını çiğneyebilmektedir. Bunu önlemek için, her zaman kolayca ulaşılabilecek/tüketilebilecek sağlıklı atıştırmalıklar bulundurulmalıdır. Bu sayede uzun süre çok aç kalınması önlenebilmektedir. Örneğin tam tahıllı krakerler, yoğurt, az miktarda antep fıstığı bulundurmak fayda getirecektir. Öğünler atlanmamalıdır.

Kiloyu koruyabilmek veya kilo vermek için ne kadar kilo alındığı ve harcandığı takip edilmelidir. Kişi her iki unsur için de gerçekçi yaklaşımda bulunmalıdır. Alınması gereken kalori miktarı yaşa, cinsiyete ve fiziksel aktivite düzeyine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Birçok birey spor yaptığı ve kalori harcadığı için çok fazla besin tüketebileceğini düşünebilmektedir. Egzersiz sırasında harcanan kaloriler olduğundan yüksek değerlendirilebilmektedir. Spor sırasında veya spor sonrasında yüksek kalorili yiyecek ve içecekler tüketmek kilo kaybını güçleştirmektedir. Tıpkı besinlerin olduğu gibi egzersizlerin de kalori değerleri tablo olarak kolayca bulunabilmektedir.

Her yemekte kırmızı, turuncu ve yeşil renkte bir besinin olmasına dikkat edilmelidir. Tabağın bir kısmını bu yiyeceklerin kaplaması fazla kalori alımını engelleyecektir. Renkli meyve ve sebzeler cildin daha genç ve sağlıklı görünmesine de katkıda bulunacaktır.

Su vücudun sağlıklı kalabilmesi için oldukça önemli yere sahiptir. Yeterli su tüketimi vücudun susuz kalmasını önleyeceği gibi midede yer kaplayarak açlık hissinin oluşmasını önlemeye yardım edecektir.

Tuz tüketimi kilo alımını tetiklemektedir. Tuz şişkinliğe, kilo alımına neden olduğu gibi kişinin kendini daha aç ve susamış hissetmesini de sağlamaktadır. Yiyeceklerdeki sodyum miktarı kontrol edilmelidir. Sodyum alımına dikkat etmek şişkinliğin azalmasına da katkıda bulunacaktır.

Yapılan çalışmalara göre baharatlar açlığı önlemeye yardım etmektedir. Örneğin Şili biberi kişinin kendini iyi hissetmesine faydada bulunmaktadır.

Sebi Pharma Der Ki;

Sağlıklı şekilde kilo verebilmek için sadece az kalori almak yeterli değildir. Seçilen besinlerin de vücudun ihtiyaçlarını karşılayacak, besleyici özelliklere sahip olması gereklidir. Buna dikkat edilmezse hem diyet yapmak güçleşir hem de çeşitli sağlık sorunlarına zemin hazırlanmış olur.

Sebi Pharma ile Sağlıklı Kalın!

12.11.2021

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN

E-bültenimize kayıt olarak yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar olun
  • Merhaba, ben Sebi Pharma Kurucusu Şebnem Özen. Kendi cilt problemlerimi iyileştirmek için yaptığım bu buluşlu formülleri, sizlerle paylaşmaktan çok mutluyum. Siz de cildinizdeki kusurları örtmekten yorulduysanız ve kalıcı olarak tedavi etmek istiyorsanız bize katılın.

  • Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.