Kış depresyonundan kurtulma yolları

Mevsimsel değişiklikler psikolojiyi de etkilemektedir. Birçok birey kış mevsiminde kendisini neşesiz ve yorgun hissetmektedir. Kış depresyonu bireyin çevresi ile problemler yaşamasına, reddedilmeye karşı aşırı hassasiyete ve bunun gibi semptomlara sebebiyet vermektedir.

KIŞ DEPRESYONUNUN ETKİLERİ NELER

Mevsimsel değişikliğe bağlı olarak kaynaklanan bu depresyon major depresyonun bir parçasıdır. Bu nedenle major depresyonun belirtileri mevsimsel depresyonun semptomları ile benzerlik göstermektedir. Bu belirtiler kendini şu şekilde gösterebilmektedir; hemen hemen her gün zamanın büyük kısmını depresif olarak geçirmek, umutsuz ve depresif hissetmek, düşük enerjiye sahip olmak, eskiden ilgi duyulan hobilere ilgiyi yitirmek gibi unsurlar depresyondan kaynaklanabilmektedir. Depresyonun etkisi bunlarla da sınırlı kalmamakta; uyku problemleri, iştahta, kiloda değişim, konsantrasyon güçlüğü, ölümü ve intiharı düşünmek gibi çok ciddi semptomlara da sebebiyet verebilmektedir.

KIŞ DEPRESYONU İÇİN NELER YAPILABİLİR?

Kış depresyonu konusunda bireyin yapabileceği birçok olumu etkinlik bulunmaktadır. Vücut daha fazla güneş ışığı istemektedir. Bu isteği yapay ışıkla olsa da karşılamak yararlıdır. Ortamın daha çok ışık almasını sağlamak, pencerenin kenarında oturmak fayda sağlayacaktır.

Beslenmek depresyondan korunmada da söz sahibidir. Çikolata kişinin kendini daha neşeli ve iyi hissetmesini sağlayıp anksiyeteyi düşürmeye katkıda bulunurken şeker ve karbonhidratlar geçici bir fayda sağlasa da depresyonu, anksiyeteyi arttırma olasılıkları yüksektir.

Depresyondan kurtulabilmek için müzikten de faydalanılabilmektedir. Neşeli, enerjisi yüksek şarkılar dinlemek yararlı olabilmektedir. Bilim adamları ilginç bir veriyi ortaya çıkarmış; tatili düşünmek dahi mutluluk üzerinde olumlu etkide bulunuyor. Gönüllü olmak, başka insanlara yardım etmek ve onların mutlu olmasını sağlamak da kış depresyonuna karşı alınabilecek önlemlerdendir.

Kışın dışarı çıkmanın önündeki en büyük engellerden biri de havanın soğuk olmasıdır. Dışarı çıkmak, hava almak da depresyonla mücadele etmede son derece yararlıdır. Hava almak odaklanmayı kolaylaştırıyor, stresi azaltıyor ve kış depresyonunun semptomlarını hafifletiyor.

Sebi Simyaci Der Ki;

Kişinin kendisine olan davranışları da kış depresyonu üzerinde etkilidir. Aşırı yoğunluk, kişinin kendisine, çevresine ve eğlenmeye hiç zaman harcamaması olumsuzdur. Aşırı mükemmeliyetçilik, ulaşılamayacak hedefler de kişiyi yıpratmaktadır. Kış depresyonu şikayeti yaşan bireylerin çevresindeki ve ailesindeki bireylerin davranışları da son derece önemlidir. Bu bireyler depresyon üzerinde olumlu veya olumsuz büyük etki oluşturabilme olanağına sahiptir.

Sebi Simyacı ile Sağlıklı Kalın!

22.04.2021

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN

E-bültenimize kayıt olarak yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar olun
  • Merhaba, ben Sebi Pharma Kurucusu Şebnem Özen. Kendi cilt problemlerimi iyileştirmek için yaptığım bu buluşlu formülleri, sizlerle paylaşmaktan çok mutluyum. Siz de cildinizdeki kusurları örtmekten yorulduysanız ve kalıcı olarak tedavi etmek istiyorsanız bize katılın.

  • Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.