Konsantrasyon nasıl arttırılır?

Konsantre olmak; iş, okul yaşantısında ve çevre ile olan iletişimde başarıyı arttırmaktadır. Karşısındakinin anlattıklarını dikkatle dinleyen insanlar her zaman olumlu izlenim bırakır. Gelişen teknoloji çok fazla uyaranı yaşantımıza dahil etti. Bu da odaklanmayı güçleştiren faktörler arasında yer almaktadır. Konsantre olmak verimi de arttıracağı için zamandan da tasarruf sağlayacaktır.

Çalışma alanının seçimi konsantrasyonu doğrudan etkiliyor. Çalışma alanının ışık ve havalandırmasının yeterli olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra dağınıklık olmaması da yarar sağlayacaktır. Cep telefonları dikkat dağıtıcı unsurlar arasında yer almaktadır. Birçok birey telefonu ile ilgilenerek uzun süre çalışmaya ara verebilmektedir. Mümkünse telefonu kapatmak veya çalışma alanından uzak bir yere koymak konsantre olmayı kolaylaştıracaktır.

Sıkça tartışılan bir konu da çalışırken müzik dinlenmesidir. Bu konuda net olarak zararlıdır ve faydalıdır demek oldukça zordur. Sözsüz müziklerin daha faydalı olacağı düşüncesi yaygındır. Kişinin gün içindeki enerji düzeyi farklıdır. Buna göre bir çalışma planı oluşturulabilir. Çalışmayı doğru parçalara ayırmak, işleri doğru sıralamayla yapmak da avantaj sağlayacaktır. Çalışmaya başlamadan önce bir hedef belirlemek, yapılan çalışmanın hedefe ulaşmaya ne gibi bir katkı sağlayacağı düşünülmelidir. Bu sayede odaklanmak kolaylaşacaktır. Bir görevi bitirmek için tahmini bir zaman belirlemek vakit kaybını önleyecektir. En önemli nokta; çalışmaya başlamadan önce hazırlanan plana mümkün olduğu kadar bağlı kalınmasıdır. Çok uzun saatler aralıksız çalışmak yerine dinlenerek çalışmak daha fazla verim getirecek, öğrenmeyi kolaylaştıracaktır.

Başarı için aktif öğrenmek de yararlı olacaktır. Yeni öğrenilen bir konuyu kişi kendi kelimeleriyle ifade ederek bilginin pekişmesini sağlayabilir. Bunun yanı sıra halihazırdaki bilgilerle karşılaştırmak, öğrenilen bilgiyi uygulamak da öğrenmeye yarar getirecektir.

Gelişen teknoloji konsantrasyon alanında da insanlığın hizmetine birçok araç-gereç sundu. Ücretli-ücretsiz birçok araçla kişi kendi verimliliğini ölçebilmektedir. Bir konuda çalışmayı, yeni bilgiler öğrenmeyi kolaylaştıran araç sayısı da oldukça yüksek.

Konsantrasyon kaybı ve verimsizlik kişinin yaşantısını oldukça kötü etkilemektedir. İş ve kişisel yaşantı da problemler meydana gelebilmektedir. Bu da stresi ve çeşitli hastalıkları tetikleyebilmektedir. Konsantre olmakta güçlük çeken bireyler; verimli çalışmaların ardından kendilerini sevdikleri bir yiyecekle veya etkinlikle ödüllendirebilirler. Bu yöntemle birey kendi kendini teşvik edecektir. Bilimsel gelişmelerle ilintili olarak verimli çalışmaya dair birçok ipucu da ortaya çıkacaktır.

Sebi Pharma ile Sağlıklı Kalın!

26.03.2022

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN

E-bültenimize kayıt olarak yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar olun
  • Merhaba, ben Sebi Pharma Kurucusu Şebnem Özen. Kendi cilt problemlerimi iyileştirmek için yaptığım bu buluşlu formülleri, sizlerle paylaşmaktan çok mutluyum. Siz de cildinizdeki kusurları örtmekten yorulduysanız ve kalıcı olarak tedavi etmek istiyorsanız bize katılın.

  • Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.