Kulaktaki problemler ve nedenleri

Birçok faktöre bağlı olarak kulakta problemler yaşanabilmektedir. Ağrı, işitme kaybı gibi rahatsızlıklar sıkça meydana gelen problemlerdendir. Kulak sorunları kişinin yaşam kalitesini doğrudan olumsuz etkileyebilme potansiyeline sahiptir. Kullanılan ilaçlar, mücevheratlar ve kozmetikler de kulak problemlerine neden olabilmektedir.

Düşmelere, darbeye bağlı olarak kulaktaki küçük kemiklerde hasar meydana gelebilmektedir. Kontakt sporlardaki darbeler de kulakta sorun oluşturabilmektedir. Özellikle güreşte bu çok sık yaşanmaktadır.  Yüksek ses kulağı zedeleyebilmektedir. Basınç değişimleri, aşırı ısı da kulağa zarar verebilmektedir. İşitme kaybı yaşla birlikte de ortaya çıkabilmektedir. Yaşın ilerlemesi ile kulaktaki şikayetlerin arttığı da gözlemlenebilmektedir. Bununla birlikte genç bireylerde hatta bebeklerde de son derece önemli kulak problemleri oluşabilmektedir. Bebeklerde 6. aydan sonra 2 yaşına kadar olan dönemde kulak rahatsızlıklarına yakalanma riski büyüktür. Birçok çocuğun bir arada bakıldığı ana sınıfı, kreş gibi ortamlarda kulak rahatsızlıklarına yakalanma olasılığı artmaktadır. Mevsimsel faktörler de kulak sağlığı üzerinde etkilidir. Soğuk havalarda sıkça karşılaşılan rahatsızlıklar, mevsimsel alerjiler buna örnektir. Hava kalitesinin düşük olması kulak sağlığını olumsuz etkileyebilmektedir. Tütün, sigara dumanı da zararlı unsurlar arasında yer almaktadır.
 

Genetik de kulak sağlığı üzerinde söz sahibidir. Ailesinde işitme problemleri olan bireyler daha büyük risk grubunda yer almaktadır. Sağlık sorunlarının yanı sıra parfümler, mücevheratlar, saç boyası da dolaylı olarak kulaktaki şikayetleri arttırabilmektedir.

Kulak yüzdeki diğer bölgelerden etkilenmektedir. Göz, çene, diş ve üst boyun bölgesindeki bir ağrı kulakta hissedilebilir. Özellikle ileriki yaşlarda bu durum daha sık gözlemlenir.

Kulaktaki problemle ilgili belirtiler, belirtilerin ne zaman oluştuğu önem taşımaktadır. Ağrının nerede ve ne şekilde olduğuna ve derecesine dikkat edilmelidir. Çocukları duyma sorunu yaşayan bireylerin de dikkatli olması gerekmektedir. Çocuk sürekli “Ne?” veya “tekrar söyleyebilir misiniz?” diye soruyorsa bu kulakta bir problem yaşandığının belirtisidir. Birey bu testi kendi kendine de uygulayabilir. Çevresindekilerin sürekli tekrar edilmesi isteniyorsa bu bir işarettir. Hijyene dikkat edilmesi çeşitli sağlık sorunlarını önlemeye yardım edeceği gibi kulakta oluşabilecek problemleri de engelleyecektir. Bireyler, sigara kullanmasalar dahi sigara içilen ortamda bulunduklarında sigaradan olumsuz etkileneceklerdir. Hava kalitesine mutlaka önem verilmeli, pasif içicilik hakkında bilinçlenilmelidir.


Sebi Pharma ile Sağlıklı Kalın!

01.04.2022

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN

E-bültenimize kayıt olarak yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar olun
  • Merhaba, ben Sebi Pharma Kurucusu Şebnem Özen. Kendi cilt problemlerimi iyileştirmek için yaptığım bu buluşlu formülleri, sizlerle paylaşmaktan çok mutluyum. Siz de cildinizdeki kusurları örtmekten yorulduysanız ve kalıcı olarak tedavi etmek istiyorsanız bize katılın.

  • Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.