Melazma nedir?

Melazma oldukça yaygın bir cilt problemidir. Melazma koyu renkli lekelere sebebiyet verebilmektedir. Melazma gebelikte yaşandığında ise doğum lekesi de denebilmektedir. Melazma kadınlarda daha sık görülse de erkeklerde de oluşabilmektedir.

Melazma çeşitli büyüklüklerde lekelere sebebiyet verebilmektedir. Bu lekeler cildin olağan renginden farklıdır. Çoğunlukla yüzde ve vücudun diğer bölümlerinde melazma oluşabilir.

Kahverengi tonlarındaki lekeler çoğunlukla yanakta, alında, burunda ve çenede meydana gelebilmektedir. Bununla birlikte boyunda ve ellerde de melazma oluşabilir. Ciltteki lekeler herhangi sağlık soruna yol açmamaktadır fakat bireyi estetik olarak rahatsız etmektedir.

MELAZMA BİRÇOK NEDENDEN KAYNAKLANABİLİR

Melazmaya neden olan faktör tam olarak bilinmemektedir. Koyu cilt rengine sahip bireyler daha büyük risk grubunda yer almaktadır. Hormonal değişimler, gebelik melazmayı tetikleyebilmektedir.  Stres, tiroit problemleri de melazmayı tetikleyebilmektedir. Stres hormonal dengesizliği arttırabilir bu da leke oluşumunu arttırabilir.

LEKELER GİDERİLDİKTEN SONRA DA BAKIM YAPILMALI

Güneşe maruz kalınması da melazmaya neden olabilmektedir. Ultraviyole ışınları cildin yapısına zarar verebilmektedir.

Melazma giderildikten sonra da cilt bakımına dikkat etmek ve özellikle leke oluşumuna neden olduğu düşünülen unsurlardan uzak durulmalıdır. Örneğin ciltteki lekeler güneş lekeleri ise güneş koruyucu kullanımına dikkat etmek gerekmektedir. Bu sayede yeni lekelerin oluşma olasılığı azalacaktır.

LEKELER GİDERİLMEK İSTENİRKEN CİLT YIPRATILMAMALI

Melazma lekelerini gidermekte sıkça kullanılan yöntemlerden biri de leke kremleridir. Leke kremleri seçerken birçok faktöre dikkat etmek gerekmektedir. Ürün cilt tipine uygun olmalıdır ve cildi yıpratmamalıdır. Leke giderilmek istenirken cilt yıpratılırsa leke ile birlikte başka sorunlar da meydana gelir. Özellikle yaz aylarında güneşin zararlı ışınları daha da artmaktadır. Cilt eğer bu dönemde savunmasız kalırsa yeni sorunlar oluşacaktır. Kış mevsiminde güneşin zararlı ışınları daha az olsa da soğuk ve kuru hava faktörü devreye girmektedir. Herhangi sorunu olmayan birçok cilt bu koşullarda problemler yaşıyorken hassaslaşmış ciltlerde daha büyük cilt şikayetleri oluşabilir. Kışın güneşin zararlı ışınlarının az olması güneş koruyucu kullanımının gerekmediği anlamına gelmemektedir. Dört mevsim güneş koruyucu kullanılmalıdır.

Sebi Pharma Der Ki;

Ödüllü, dünya patentli “Hücre Yenileyici Bileşen” içeren Sebi İxir Leke Kremi ciltteki lekeleri gidermeye yardımcıdır. Ürün cildi yormamakta aksine bakım yapıp beslemektedir.

Melazma karşıtı formülümüzü incelemek için tıklayınız.

Sebi Pharma ile Sağlıklı Kalın!

20.09.2021

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN

E-bültenimize kayıt olarak yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar olun
  • Merhaba, ben Sebi Pharma Kurucusu Şebnem Özen. Kendi cilt problemlerimi iyileştirmek için yaptığım bu buluşlu formülleri, sizlerle paylaşmaktan çok mutluyum. Siz de cildinizdeki kusurları örtmekten yorulduysanız ve kalıcı olarak tedavi etmek istiyorsanız bize katılın.

  • Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.