Neden lifli besinler tüketilmeli?

Kilo verme hakkında araştırma yapan hemen herkes büyük olasılıkla lifli gıdaların tüketilmesi gerektiğini okumuştur. Lifli gıdalar sadece kilo vermeye katkı sağlamıyor, sağlıklı beslenme planın parçalarından birini oluşturuyor. Lif bakımından zengin gıdalar tüketmek; kalp sorunları, diyabet riskini azaltıyor, cildin daha bakımlı görünmesine katkıda bulunuyor. Maalesef birçok birey yeteri kadar lif almamaktadır.

Yapılan araştırmalar birçok bireyin yeterli lif tüketmediğini göstermiş. Lif tüketimi sadece kilo kontrolüne yardım etmiyor sağlığa da birçok katkıda bulunuyor. Beslenme planında lif tüketimine dikkat etmek bağışıklık sisteminin de güçlenmesine yardım ediyor ve kişinin kendini iyi hissetmesini sağlıyor.

Lifler sindirim sisteminin sağlıklı biçimde çalışmasına artı katmaktadır. Lifler bağırsak hareketlerini normalleştirir. Bu da hem ishal hem de kabızlık şikayetleri için önleyici faydada bulunmaktadır. Lif bakımından zengin gıdalarla beslenmek hemoroid, böbrek taşı, irritabl bağırsak sendromu gibi birçok şikayet için de önlem olacaktır. Bazı çalışmalar lifli beslenme alışkanlıklarının ülser oluşum olasılığını azaltmaya da yardımcı olduğunu ortaya çıkarmış.

Kalp sağlığı açısından beslenmenin önemi büyüktür. Lifli gıdalar tüketmek kötü kolesterol düzeyini azaltacaktır. Metabolik sendrom yaşanma olasılığının azalması da kalp sağlığına katkıda bulunacaktır. Kilo kontrolü de kalp sağlığı için son derece önemlidir. Lifler bu özellikleri ile de dolaylı olarak kalbe yarar sağlayacaktır.

Yapılan bazı araştırmalar yüksek miktarda lifli gıda tüketen bireylerin kolon kanserine yakalanma olasılığının azaldığını göstermektedir. Bununla birlikte bu veriyi net olarak paylaşabilmek henüz mümkün değildir. Çalışmaların sürdürülmesine ve sağlıklı, kesin kanıtlara ihtiyaç duyulmaktadır. Lif bakımından zengin gıdaların sindirim sistemine bağlı olarak meydana gelen diğer kanserlerin de önlenmesine yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Sağlıklı iyi görünen bir cilt için hijyen büyük önem taşımaktadır. Lifler toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştıracak cildin sağlığına ve görünümüne artı katacaktır.

Lifli beslenmenin bir faydası da kabızlığın önlenilmesine yararda bulunulmasıdır. Lifli gıdalar bireye uzun süre tokluk hissi sağlar ve kişinin daha az besin tüketmesine yardım eder. Yüksek lif içeren meyve ve sebzeler düşük kaloriye sahiptir. Bu da daha az kalori alımını kolaylaştıracaktır.

25.11.2021

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN

E-bültenimize kayıt olarak yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar olun
  • Merhaba, ben Sebi Pharma Kurucusu Şebnem Özen. Kendi cilt problemlerimi iyileştirmek için yaptığım bu buluşlu formülleri, sizlerle paylaşmaktan çok mutluyum. Siz de cildinizdeki kusurları örtmekten yorulduysanız ve kalıcı olarak tedavi etmek istiyorsanız bize katılın.

  • Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.