Normal ciltler için cilt bakım önerileri!

Normal ciltlerin bakımı diğer cilt tiplerine oranla daha kolaydır. Cilt bakım ürünleri seçerken de bu avantaj devam etmektedir. Cilt temizliği ve güneş koruyucu kullanımı ihmal edilmemelidir. Bunun yanı sıra dört mevsim nemlendirici de kullanmak gereklidir.

Birçok birey normal cildi lekesiz, mükemmel olarak değerlendirmektedir. Normal ciltlerde leke, siyah nokta, gözenek, kırışıklık, güneş lekesi, renk tonu eşitsizliği gibi şikayetlerin de oluşmaması beklenir. Oysa gerçek hayatta bu kadar kusursuz bir cilt oldukça nadirdir.

Normal ciltte beklentiler de önemlidir. Örneğin ciltteki küçük bir kuruluk kuru cilt, az bir yağlanma yağlı cilt olarak nitelendirilememektedir. Cilt kuru veya yağlı olarak nitelendirilemiyorsa bu normal cilde işaretlidir. Yağlılık ve kuruluk şikayeti son derece nadirse ve kolayca giderilebilmekteyse cilt normaldir. Bu cilt tipinde gözenekler ya görünmezdir ya da görünebilecek kadar büyük değildir. Normal ciltlerde rahatsız edici şekilde  yağ şikayeti de yaşanmaz. Kuru ciltlere özgü olan rahatsız edici sıkılık, kaşıntı hissi de bu cilt biçiminde bulunmamaktadır. Sıkça rastlanan olumlu bir belirti de çevredeki
insanların takdirini almaktır. Birçok kişi normal ciltlerin görünümü hakkında olumlu görüşlere sahiptir.

Normal ciltlerde cilt tipinden bağımsız olarak problemler söz konusudur. Örneğin kırışıklıklar, güneşin verdiği hasarlar, kahverengi noktalar normal ciltlerde de meydana gelebilmektedir. Bununla birlikte zaman içinde cilt tipi değişebilmektedir. Cilt tipleri kalıcı değildir. Hormonlar, çevre, beslenme alışkanlıkları, iklim ve kullanılan ürünlere göre cilt tiplerinde değişim söz konusudur. Cilt bakım ürünü seçerken dikkatli davranılmalı ve etiket okuma alışkanlığı edinilmelidir. Aksi takdirde cilt tipiyle ilgili sorunlar da medyana gelebilmektedir. Paraben, alkol, silikon, parfüm içermeyen doğal ürünleri tercih etmek yararlı olacaktır.

Cilt tipi ile cilt şikayetleri karıştırılmamalıdır. Bir birey cilt tipinden kaynaklı herhangi sorun yaşamayabilir fakat farklı cilt problemleri olabilir. Örneğin hiçbir yağlanma ve kuruma belirtisi olmayan ciltte yaşlanma belirtileri gözlemlenebilir. Her alanda olduğu gibi bu konuda da önceden önlem almak yarar sağlayacaktır. Sorun ortaya çıkmadan veya belirtileri henüz yavaş yavaş belirginleşirken önlem alınmalıdır. Problemin büyümesini beklemek çözümünü de zorlaşacaktır. Bunlara ek olarak yılda bir kez tüm cildin uzman bir doktor tarafından incelenmesi önem taşımaktadır. Bu sayede erken teşhis olanağı söz konusu olmaktadır.

09.12.2021

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN

E-bültenimize kayıt olarak yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar olun
  • Merhaba, ben Sebi Pharma Kurucusu Şebnem Özen. Kendi cilt problemlerimi iyileştirmek için yaptığım bu buluşlu formülleri, sizlerle paylaşmaktan çok mutluyum. Siz de cildinizdeki kusurları örtmekten yorulduysanız ve kalıcı olarak tedavi etmek istiyorsanız bize katılın.

  • Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.