Saçlar neden yağlanır?

Saçlarda da tıpkı ciltteki gibi yağlanma sorunu yaşanabilmektedir. Saçlar ve saç yüzeyi yağlı bir görünüme sahip olabilmektedir. Saçların yağlanmasını engellemek için alınabilecek birçok önlem bulunmaktadır.

Tıpkı cilt sorunlarında olduğu gibi saçlarla ilgili karşılaşılan problemlerle de sorunun kaynağını anlamak önemlidir. Farkında olunmadan benimsenen alışkanlıklar saçların yağlanmasına sebebiyet verebilmektedir.

Saçların çok sık yıkanması saçların yağlanmasına neden olabilmektedir. Saç derisinde bulunan doğal yağ sıyrıldıkça cilt bu yağları telafi edebilmek için kendini daha sık yenileyecektir. Bunun sonucunda da saç yağlanabilecektir. Mümkünse saçların yıkanma sıklığı azaltılabilir.

Saçların taranma şekli de önemlidir. Saçların yeteri kadar taranmaması saç derisinde bulunan doğal yağın eşit şekilde dağılmasına engel olacaktır. Saçların çok sık taranması ise yağ üretimini arttıracaktır. Bu nedenle saçlar ne çok az ne de fazla taranmalıdır.

Cilt bakımında ellerin yüze temas etmesinden kaçınılması önerilmektedir. Eller doğası itibari ile yüksek miktarda kir ve yağ barındırmaktadır. Yüze dokunulması tüm bunların yüze taşınması anlamına gelir ve cildin yağlanması ile sonuçlanabilir. Bu durum saç bakımı için de geçerlidir.

Saç, saç derisine yakın olduğunda daha fazla yağlanacaktır. Saçların saç köklerinden uzaklaşması hızlı yağlanmayı önlemeye katkıda bulunacaktır.

Cilt bakımında yüzün çok sıcak ve soğuk su ile yıkanması önerilmemektedir. Yine saç bakımında benzer bir durum geçerlidir.
 

Saçların çok sıcak su ile yıkanması yağ üretimini arttırabilmektedir.

Stresin sağlığa birçok zararı olduğu gibi stres saç ve cilt bakımını da olumsuz etkiliyor. Birey stres yaşadığında saç derisindeki ve ciltteki yağ üretimi artabilmektedir. Geç saatlerde uyunması da saçların yağlanmasına sebebiyet verebilmektedir. Bu faktörde de uykusuzluğun strese ve anksiyeteye neden olması etkilidir.

Çeşitli sağlık problemleri de cildin ve saçın yağlanmasına neden olmaktadır.

Sağlık, cilt ve saç bakımı genetik faktörlerden etkilenmektedir. Yaşam tarzı, genetik faktörler cilt tipi ve saç tipi üzerinde belirleyici olabilmektedir.

Sebi Pharma ile Sağlıklı Kalın!

11.03.2022

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN

E-bültenimize kayıt olarak yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar olun
  • Merhaba, ben Sebi Pharma Kurucusu Şebnem Özen. Kendi cilt problemlerimi iyileştirmek için yaptığım bu buluşlu formülleri, sizlerle paylaşmaktan çok mutluyum. Siz de cildinizdeki kusurları örtmekten yorulduysanız ve kalıcı olarak tedavi etmek istiyorsanız bize katılın.

  • Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.