Siyah noktalar ve cilt bakımı

Siyah noktalar oldukça sık karşılaşılan bir cilt problemidir. Siyah noktalar sırt, göğüs, boyun, omuz ve kol bölgelerinde oluşabilmektedir. Hormonal değişimler, kullanılan ilaçlar siyah noktalara sebebiyet verebilmektedir. Cilt hijyenine dikkat etmek siyah nokta, akne, sivilce şikayetlerinin oluşumunu önlemeye katkıda bulunacaktır.

Siyah noktalar aşırı sebum üretimi ile tetiklenmektedir. Çoğunlukla hormonal değişimler sonucunda sebum üretimi artar. Örneğin ergenlik döneminde siyah nokta şikâyeti oldukça yaygındır. Sebum koyu renkte pigment içermektedir. Melanin ismi verilen bu pigment hava ile temas ettiğinde siyah renge dönüşmektedir. Bundan dolayı siyah noktalar koyu renkte görünüme sahiptir. Siyah noktaları sıkmak sorunun çözülmesine katkı sağlamayacaktır. Aksine problem daha da büyüyecektir. Yetersiz beslenme de siyah noktalara oluşumunu etkileyebilmektedir.
 

Siyah noktalar sivilceler gibi enflamasyona sahip değildir. Bu nedenle herhangi ağrıya neden olmazlar. Siyah noktalardan çoğunlukla görsel kaygılarla şikâyet edilmemektedir.

Siyah noktalar için alınabilecek çeşitli önlemler vardır. Bu öneriler cilt bakımı açısından da fayda getirecektir.

Düzenli olarak cilt temizliği yapılmalı, deri kir ve yağdan arındırılmalıdır. Böylelikle gözeneklerin tıkanması önlenebilmektedir. Cilt temizliğinde kullanılacak ürün dikkatle seçilmelidir. Tercih edilen cilt temizleyici ürünün deriyi başarılı şekilde arındırabilmesi ve cildi yoran içerikler bulundurmaması son derece önemlidir. Yüz temizliğinde el sabunları kullanılmamalıdır. Cilt temizliğini bu şekilde yapmak gözenekleri tıkayacaktır. Cilt yıkanırken çok soğuk ve çok sıcak su kullanımından kaçınılmalı, ılık su tercih edilmelidir.

Cilt temizliği, cildi yıkamak kadar aşırıya kaçmamak da önem taşımaktadır. Cildi çok sık yıkamak deriyi irite edebilir. Deriyi çok sık yıkamak cildin doğal yağına zarar verecektir. Derideki doğal yağ (sebum) cildi çevresel faktörlere karşı korumaktadır ve bu özelliğiyle oldukça faydalıdır.

Spor yapan bireylerin cilt temizliğine önem göstermesi gerekmektedir. Spordan sonra cilt temizlenmelidir. Terleme aşırı şekilde bakteri ve yağ üretimine sebep olabilmekte bu da siyah noktalara yol açabilmektedir.

Cildin yağlı olması derinin nemlendirmeye ihtiyacı olmadığı anlamına gelmemektedir. Cilt tipine uygun bir nemlendirici ile cilt bakımı başarılı şekilde gerçekleştirilebilir.

Sebi Pharma’nın ödüllü, dünya patentli “Hücre Yenileyici Bileşen” içeren Sebi İxir Akne Kremi yağlı ciltlerde sıkça karşılaşılan siyah nokta, yağ, sivilce, akne gibi şikayetleri gidermeye yardımcıdır. Pürüzsüz ve duru bir görünüm sağlayan sivilce kremi cilde bakım yapmakta ve cildi beslemektedir. Sebi İxir Akne Kremi paraben, alkol, silikon, parfüm içermemektedir.

Siyah nokta giderici sivilce kremi için tıklayınız.

10.12.2021

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN

E-bültenimize kayıt olarak yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar olun
  • Merhaba, ben Sebi Pharma Kurucusu Şebnem Özen. Kendi cilt problemlerimi iyileştirmek için yaptığım bu buluşlu formülleri, sizlerle paylaşmaktan çok mutluyum. Siz de cildinizdeki kusurları örtmekten yorulduysanız ve kalıcı olarak tedavi etmek istiyorsanız bize katılın.

  • Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.