Stres azaltan besinler!

Bireyler zaman zaman stresini baskılayabilmek için yemeye odaklanabilmektedir. Olumsuz duygulardan kaçınmak için aşırı besin tüketilebilmektedir. Bu durum alışkanlığa dönüştüğünde birçok sağlık problemi meydana gelecektir.   Stresi azaltan besinler tüketerek hem daha iyi hissetmek hem de yüksek kalorilerden kaçınmak mümkün.
 

Stresli aktiviteler kortizol düzeyinin artmasına neden olabilmektedir. Stresli aktivitelerin çok büyük önem taşıması gerekli değildir. Günlük hayatta strese neden olan bazı unsurlar da kortizol seviyesini etkileyebilmektedir. Kortizol yiyecek isteğinin artmasına neden olmaktadır. Özellikle karbonhidratlara, şekerli yiyeceklere yoğun istek duyulabilmektedir. Kiloyu kontrol altında tutabilmek için şeker isteğine dikkat edilmelidir.

Avokado stresi azaltmak için oldukça etkilidir. Avokado belirli yağların emilmesini engelleyerek oksidatif hasarı önlemektedir. Folik asit, e vitamini, beta karoten bakımından oldukça zengin olan besin iyi derecede B vitamini de içermektedir. Avokado bir meyve olsa da yağ grubu olarak nitelendirilebilmektedir. Bu nedenle kontrollü tüketmekte fayda vardır.

Yaban mersinin antioksidan seviyesi çok yüksek düzeydedir. Yaban mersini birçok sağlık getirisinin yanı sıra bilişsel becerilere de katkıda bulunmaktadır.  Yaban mersini C vitamini bakımından da oldukça yüksektir ve stres ile mücadele etmektedir. Bu besinin kolayca saklanabilmesi ve birçok yiyecekle birlikte tüketilebilmesi de konfor sağlamaktadır.

Kuruyemişler harika atıştırmalıklardır. Tuzlu ve lezzetli olmaları ile açlık krizlerini bastırmaktadırlar. Kilo vermek isteyen bireyler için de kuruyemişler uygundur. Elbette bu yiyecekler yüksek miktarda tüketilmemelidirler. Kalorileri oldukça yüksektir. Kaju fıstığı çinko bakımından oldukça zengindir ve günlük çinko ihtiyacını karşılamaya yardım etmektedir. Düşük düzeyde çinko alımı anksiyete ve depresyon ile ilişkilendirilmektedir.

Sarımsak antioksidan bakımından çok zengindir. Serbest radikalleri nötrleyen ürün serbest radikallerin sağlığa ve cilde zarar vermesini engellemektedir. Besin kalp problemleri, kanser ve soğuk algınlığı gibi şikayetlerde de son derece etkilidir.  Stres bağışıklık sistemini güçsüzleştirmekte ve hastalıklara davetiye çıkarabilmektedir. Sarımsak sağlığı korumaya fayda getirecektir. Yemek hazırlanırken sarımsak da yemeklere katılmalıdır.

Yeşil çay kafein içerse de theanine isimli amino asit de içermektedir. Bu çay türü kanserin belirli türlerine karşı koruyucu işleve sahiptir. Yeşil çay zihinsel performansı arttırmaya da fayda getirecektir.

Sebi Pharma ile Sağlıklı Kalın!

02.04.2022

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN

E-bültenimize kayıt olarak yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar olun
  • Merhaba, ben Sebi Pharma Kurucusu Şebnem Özen. Kendi cilt problemlerimi iyileştirmek için yaptığım bu buluşlu formülleri, sizlerle paylaşmaktan çok mutluyum. Siz de cildinizdeki kusurları örtmekten yorulduysanız ve kalıcı olarak tedavi etmek istiyorsanız bize katılın.

  • Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.