Susamın sağlığa birçok faydası var!

Yaygın olarak bilinmese de susamın sağlığa birçok faydası bulunmaktadır. Susam diyabeti önlemeye yardım etmekte, birçok kanser türüne karşı koruma sağlamakta, kemikleri güçlendirmekte, uyku bozukluklarını gidermeye katkıda bulunmaktadır. Susam depresyon ve kronik stresle de mücadele etmektedir.

Susam, bilimsel adı “Sesamum indicum” olan bitkiden elde edilmektedir. Susam tohumları dünyanın en eski yağlı tohumları arasında görülmektedir. Susam 3.500 yıldır bilinçli olarak yetiştirilmektedir. Afrika ve Hindistan’da buna dair kanıtlar bulunmuştur. Hala bu bölgelerde yoğun şekilde yetiştirilmektedir. Oldukça dayanıklı bir bitkidir. Birçok bitki için uygun olmayan ortamlarda dahi yetiştirilebilmektedir. Bu nedenle her zaman güvenilen ve üretilen bir bitki olmuştur.
 

Fındığa alerjisi olan bireylerin susam tükettiğinde de rahatsız olması muhtemeldir. Susam bitkisinin özelliğine göre susamlar çeşitli renklere üretilebilmektedir. Susamın kullanım alanı ise oldukça yaygındır. Salatalarda, ekmeklerde, krakerlerde, suşide, pastalarda, et ve balık yemeklerinde susama rastlamak mümkündür. Dünya mutfaklarında da susamın kullanım alanı oldukça yaygındır. Hemen her kültürde susamın kullanımına rastlamak mümkündür. Bunda susamın kolay bulunabilir olması, sağlığa olan faydaları ve lezzetli aromasının etkili olduğu düşünülmektedir.

Susamın sağlık faydaları zengin içeriğinden kaynaklanmaktadır. Susam vitamin, mineral, doğal yağlar, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, bakır, çinko, lif, tiamin, B6 vitamini, folik asit, protein ve triptofan içermektedir.

Susam tansiyonu düşürmeye oldukça faydalıdır. Susam birçok kalp probleminin önlenmesine de yardımcıdır. Magnezyumun tansiyonu düşürmeye yardımcı olduğu uzun süredir bilinmektedir. Susam magnezyum açısından oldukça zengindir. Bir porsiyon susam günlük magnezyum ihtiyacın yüzde 25’ini karşılamaktadır.

Yüksek miktarda mineral ve vitamin içeren susamın kanser riskini azaltması da sürpriz değildir. Magnezyumun anti-kanserojen etkisi, susamın içerdiği antioksidanların serbest radikallerle mücadele etmesi de kanserin önlenmesine yardımcıdır. Susam erken yaşlanmayı, bilişsel problemlerin oluşmasını önlemeye de katkıda bulunmaktadır. Susamın lösemi, göğüs, akciğer, pankreas, kolon ve prostat kanserlerinin riskini azalttığı düşünülmektedir.

Susamın kemik sağlığına da birçok yararı bulunmaktadır. Bitkinin içeriğinde bulunan; kalsiyum, fosfor ve çinko gibi mineraller kemik sağlığına katkıda bulunmaktadır. Bu mineraller güçsüzleşmiş veya bir sakatlıktan sonra zayıflamış kemiklerin eski gücüne kavuşmasına yardım etmektedir. Susam, kemikleri kemik erimesinin oluşturduğu problemleri önlemeye de faydalıdır.

Sebi Pharma ile Sağlıklı Kalın!

08.04.2022

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN

E-bültenimize kayıt olarak yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar olun
  • Merhaba, ben Sebi Pharma Kurucusu Şebnem Özen. Kendi cilt problemlerimi iyileştirmek için yaptığım bu buluşlu formülleri, sizlerle paylaşmaktan çok mutluyum. Siz de cildinizdeki kusurları örtmekten yorulduysanız ve kalıcı olarak tedavi etmek istiyorsanız bize katılın.

  • Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.