Yaşlanma ve sindirim sistemi problemleri

Yaşın ilerlemesi; ciltteki görüntüyü değiştirdiği gibi çeşitli sağlık problemlerine yakalanmayı da daha kolay hale getirmektedir. Sindirim sistemi sorunları da yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelebilmektedir.

Kabızlık, 60-70 yaş arası en sık rastlanan sindirim sistemi şikayetlerdendir. Bağırsak alışkanlıklarındaki değişiklikler de buna sebebiyet verebilmektedir. Zor ve ağrılı bağırsak hareketleri bireyi rahatsız etmektedir. Sindirim sistemindeki değişiklikler de çeşitli sorunlara kaynaklık edebilmektedir. Yiyeceklerin sindirimi birtakım kasların kasılması ile meydana gelmektedir. Yaşlanmayla birlikte bu kasların fonksiyonlarında değişiklikler yaşanmaktadır. Yiyeceklerin sindirilmesi yavaşlayabilmektedir. Kaslar eski yeteneğini kaybettiği için de sindirim sorunları ortaya çıkacaktır. Yaşı bireyler çoğunlukla daha fazla ilaç kullanmaktadır. Bu sağlık problemlerinin artmasının doğal sonucudur. Çok sayıda ilaç kullanmak yan etkiye de sebebiyet verebilmektedir. Çeşitli ilaçlar sindirim sistemi üzerinde değişiklikler yapabilmektedir. Ağrı gidermede kullanılan ilaçlar zaman zaman mide problemlerine sebebiyet verebilmektedir. Çoğunlukla yaşlı bireyleri tehdit eden Parkinson hastalığı da sindirimle ilgili problemlere kaynaklık edebilmektedir. Bireyler çoğunlukla yaşlandıklarında daha az hareket etmektedir. Ameliyatlar sonucunda da bireyler hareketsiz kalabilmektedir. Hareketsizlik de kabızlığa sebep olan unsurlar arasında yer almaktadır. Hangi yaşta olunursa olunsun sindirim problemleri yaşamamak için bol su tüketimine dikkat etmek gereklidir. Yeterli su tüketmemek çeşitli cilt ve sağlık problemlerine yol açabilmektedir.
Tüm sağlık sorunlarında olduğu gibi sindirim sorunları için de problem oluşmadan önce önlem almak faydalıdır. Sindirim sisteminde sorunlar varsa veya kullanılan ilaçlar sindirim sisteminde değişiklikler yaşandıysa bu unsur doktora mutlaka iletilmelidir. Haftada en az beş gün, yarım saat egzersiz yapmak yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan yaşlanma problemlerine karşı önlem almaya yardım edecektir. Yüksek oranda lif içeren besinler tüketmek de yararlı olacaktır. Meyve ve sebzeler yüksek oranda lif, düşük yağ içermektedir. Kiloya dikkat etmek yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen birçok sağlık sorununa karşı önleyici olacaktır. Kalp sorunları, diyabet, tansiyon gibi sorunların yaşanma ihtimali azalacaktır. Bu hastalıklar ortaya çıkmadığı zaman çok sayıda ilaç kullanımı ve yan etki unsuru da sözkonusu olmayacaktır. Porsiyonları küçültmek, işlenmiş gıdalar yerine doğal besinleri tercih etmek faydalı olacaktır. Herhangi sağlık sorunu olmasa bile düzenli olarak kontrole gitmek de yararlı olacaktır. Eğer herhangi sorun başlangıç aşamasındaysa erkenden önlem alma fırsatı kazanılmış olur.

Sebi Pharma ile Sağlıklı Kalın!

24.03.2022

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN

E-bültenimize kayıt olarak yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar olun
  • Merhaba, ben Sebi Pharma Kurucusu Şebnem Özen. Kendi cilt problemlerimi iyileştirmek için yaptığım bu buluşlu formülleri, sizlerle paylaşmaktan çok mutluyum. Siz de cildinizdeki kusurları örtmekten yorulduysanız ve kalıcı olarak tedavi etmek istiyorsanız bize katılın.

  • Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.