Yazın kimyasal peeling yaptırılmalı mı?

Cilt bakımı için yapılan işlemlerden biri de kimyasal peelingdir. Yazın yapılan kimyasal peeling uygulamaları çeşitli dezavantajlar oluşturabilmektedir. Peeling sonucunda cilt hassaslaşabilmektedir. UVA, UVB ışınları, aşırı sıcaklık cildi daha da yorabilmektedir.

Agresif kimyasallar cildi umulduğundan daha fazla zarara uğratabilmektedir. Bunun sonucunda geçici ve kalıcı lekeler oluşabilmektedir. Özellikle hassas ciltler için bu risk daha da fazladır. Hassas deride, kabarcıklar, kabuklar meydana gelebilmektedir. Cilt daha da duyarlılaşabilmektedir.


Peeling işleminden sonra birçok unsura dikkat edilmelidir. Ne kadar özen gösterilirse gösterilsin yine de ciltte istenmeyen durumlar yaşanabilmektedir.  Özellikle yaz mevsiminde daha fazla özen gösterilmelidir. Yazın peeling işleminden kaçınmayı öneren birçok kaynak da bulunmaktadır.

Peelingden sonra sert sabunlar ve temizleyiciler kullanılmamalıdır. Cilt oldukça temiz tutulmalıdır. Özellikle çevresel kirliliğe çok dikkat edilmelidir. En ufak bir bakteri, kirlilik cilde ciddi zararlar verebilecektir. Güneş ışınlarından kaçınmak gereklidir. Güneşin zararlı ışınları tüm ciltlere zarar vermektedir fakat peelingden sonra risk daha da artacaktır. Yapılan işlemin ardından cildi kaşımaktan, sıkmaktan kaçınmalıdır.

Herhangi hassasiyet sorunu yaşamayan ciltler dahi peeling işleminden sonra aşırı hassaslaşabilmektedir. Cilt aşırı duyarlı konuma gelebilecektir. Deride kuruma, pullanma gözlemlenebilecektir. Güneş koruması yeterli gelmezse ciddi güneş lekeleri meydana gelebilecektir.

Kimyasal peeling sonrası ciltte renk değişimleri, cilt tonu eşitsizlikleri meydana gelebilmektedir. Güneş koruyucuya dikkat edilmezse cilt rengindeki değişim artabilmektedir.

Evde yapılan peeling işlemleri de çeşitli dezavantajlar oluşturmaktadır. Öncelikle evde gerekli steril ortamı sağlamak oldukça zordur. Bunun sonucunda deride çeşitli enfeksiyonların meydana gelmesi oldukça muhtemeldir. Yetersiz bilgi ile yapılan, hatalı işlemlerin sonucu da olumsuz olacaktır. Örneğin leke gidermek için yapılan bir işlem sonucunda lekeler daha da artabilecektir. Peeling işlemi bittikten sonra da cildin kendini toparlaması için belirli bir süre gerekecektir. Bu süre içinde çok dikkatli olunması gerekmektedir. Zaman zaman bireylerin çabası bu noktada yetersiz kalmaktadır. Örneğin güneşten korunmaya dikkat edilse de güneşin zararlı ışınları cilde ulaşabilmekte ve hassaslaşan deriye zarar verebilmektedir.

Tüm bu unsurlar düşünüldüğünde yaz mevsiminde peeling yaptırılmalı mı sorusu üzerinde daha fazla düşünmeye gerek olduğu ortaya çıkacaktır. Bu soru hassas cilde sahip veya her dakika cildine dikkat edemeyecek yoğun bireyler için daha da önem taşımaktadır.

09.04.2022

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN

E-bültenimize kayıt olarak yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar olun
  • Merhaba, ben Sebi Pharma Kurucusu Şebnem Özen. Kendi cilt problemlerimi iyileştirmek için yaptığım bu buluşlu formülleri, sizlerle paylaşmaktan çok mutluyum. Siz de cildinizdeki kusurları örtmekten yorulduysanız ve kalıcı olarak tedavi etmek istiyorsanız bize katılın.

  • Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.