Zayıflamak için: kinoa tohumu

Kinoa sağlığa olan faydalarıyla oldukça dikkat çekmeye başladı. Tok tutan, birçok besin ile uyum sağlayan kinoanın besleyici değeri de oldukça yüksek. Kinoa kilo vermek isteyen bireylere de yardımcı oluyor.

Kinoanın kalorisi, yüksek denebilecek düzeydedir. Eğer hedeflenen kilo kaybı ise mutlaka porsiyonlar kontrol altında tutulmalıdır. Bir kase kinoa ortalama 222 kaloridir. 1200 kalorilik bir diyette bu günlük kalori ihtiyacının beşte biri demektir. Porsiyon boyutuna dikkat edilmezse kilo vermeye çalışılırken kilo alındığı tecrübe edilebilir.

Kinoa düşük kalorili bir yiyecek olmasa da besin değerinin oldukça yüksek olduğu unutulmamalıdır. Bir kase kinoa yüksek miktarda B kompleks vitamini içermektedir. Bu da sağlıklı bir metabolizma için önem taşımaktadır. Fosfor gibi önemli mineraller de kinonanın zengin içeriği arasında yer almaktadır. Besin; magnezyum, bakır, manganez, çinko ve demir içermektedir.

Kinoa yüksek miktarda protein ve lif içermektedir bu da kilo kaybına yardımcı olmaktadır. Lifli gıdalar tüketmek kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Besinin içinde yer alan protein kan şekerini düzenlemeye yardım etmektedir. Yüksek lif içerilmesi sindirim sistemine de katkıda bulunmaktadır.

Bu gıdanın kilo kaybına olan katkıları ile ilgili araştırmalar sürmektedir. Kobaylar üzerinde yapılan bir çalışmada kinoa yiyen kobayların diğerlerine oranla daha az yiyecek tükettiği gözlemlenmiş. Diğer tahıllarla oranla kinoa çok az yağ içermektedir.
 

Kinoa tüketilirken porsiyon kontrolü büyük önem taşımaktadır. Sebzeler hem porsiyon boyutunu arttıracak hem de ciddi bir kalori artışı getirmeyecektir. Kinoa birçok yemeğe kolaylıkla uyum sağlamaktadır.

Bu gıdanın kilo kontrolü dışında da birçok faydası vardır. Birçok birey sağlık gerekçesi ile glutensiz beslenmeyi tercih etmektedir. Birçok araştırmacı ekmek ve makarnadan vazgeçemeyen bireyler için kinoadan faydalanmaya çalışmaktadır.

Kinoa antioksidan bakımından da oldukça zengindir. Antioksidanlar serbest radikallerle mücadele ederek birçok hastalığı önlemeye yardım etmektedir. Bu gıda yüz yıllardır yetiştirilmektedir. Besinin sağladığı bir avantaj da oldukça kısa sürede hazırlanabilmesidir. On beş dakika içinde kinoa tüketime hazır hale getirilebilmektedir.

Kinoanın zengin içeriği bu besinin bilinirliğini ve tüketimini arttırmaktadır. Protein ve lif bakımından yüksek olan gıda oldukça besleyicidir.

07.12.2021

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN

E-bültenimize kayıt olarak yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar olun
  • Merhaba, ben Sebi Pharma Kurucusu Şebnem Özen. Kendi cilt problemlerimi iyileştirmek için yaptığım bu buluşlu formülleri, sizlerle paylaşmaktan çok mutluyum. Siz de cildinizdeki kusurları örtmekten yorulduysanız ve kalıcı olarak tedavi etmek istiyorsanız bize katılın.

  • Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.