Bulimia nervoza nedir?

Kilo kaybetmek için gerçekleştirilen bilinçsiz çalışmalar çok ciddi sağlık problemlerine neden olabilmektedir. Bir yeme bozukluğu olan bulimia nervoza; aşırı yemek yemek hemen sonra pişmanlık duyarak isteyerek istifra etme, aşırı egzersiz yapma şeklinde kendini gösterir.

Bulimia nervoza, sık sık aşırı yiyecek tüketimi, kilo almaktan korkulduğu için istifra edilmesi, vücudun biçimine ve ağırlığına aşırı önem verme gibi belirtilere sahiptir. Bu problemin nedenleri oldukça kapsamlıdır. Psikolojik faktörler büyük rol oynamaktadır. Kilo kaybına aşırı önem gösterme, ne kadar zayıf olunursa o kadar iyi olunacağı düşüncesi bu yeme bozukluğuna yol açan düşünceler arasında yer almaktadır. Bu zararlı yeme alışkanlığı başladığında; vücut ağırlığının sürekli değişmesi, kusmaya bağlı olarak boğazda yara oluşması, parmaklarda hasarlar, depresyon ve anksiyete gibi bulgular ortaya çıkabilmektedir.

Görünüş, kilo gibi faktörlere çok fazla önem verilmesi, yiyeceklere fazla anlam yüklenmesi, yiyecekleri çıkarmak için ilaçlar kullanılması bulimia nervoza belirtileri arasında yer almaktadır. Yiyeceklerin çıkarılarak kilo verilmeye çalışılması son derece hatalıdır ve sağlığa zararlıdır. Bu sayede kilo kaybetme ihtimali de çok azdır. Bulimia nervozanın çok ciddi sonuçları vardır. Reflü, kalp problemleri, dişlerde yaşanan sorunlar bu yeme bozukluğunun etkilerinden birkaçıdır. Bulima nervozanın hayati tehlikesi de bulunmaktadır. Kişi kendisinde bu hastalığın belirtilerini gözlemliyorsa en kısa sürede doktora başvurmalıdır. Eğer çevrede bu belirtileri gösteren biri bulunuyorsa doktora başvurması için destek olmak fayda getirebilir. Bazı bireyler ise bu yeme bozukluğuna sahip olsa dahi dışarıdan fark edilememektedir. Bu noktada ise çeşitli ipuçları söz konusudur. Aşırı spor yapan, sürekli olarak kilo almaktan endişe ettiğini belirten bireylerin bulimia nervozaya sahip olabilmeleri mümkündür. Bu soruna neden olan unsur net olarak belirlenememiştir. Birçok faktörün etkili olduğu düşünülmektedir. Duygusal sorunlar, toplumsal baskılar olumsuz etkiye sahiptir. Kadınlar, gençler, sporcular ve sanatçılar daha büyük risk grubunda yer almaktadır. Kilo vermeye çalışmak, ideal kiloda olmaya özen göstermek elbette zararsızdır aksine faydalıdır fakat bu istek için bilinçli çaba harcamak gereklidir.

Sağlığı tehlike atmadan, doktora danışarak diyet ve egzersiz yapmak hem etkili olacak hem de sağlık riski oluşturmayacaktır. Belirli sağlık koşullarında basit gibi görünen bir diyet planı dahi çeşitli sorunlara neden olabilmektedir. Bu nedenle kilo verilmek isteniyorsa öncelikle bir doktora başvurmak gereklidir.

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN

E-bültenimize kayıt olarak yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar olun
  • Merhaba, ben Sebi Pharma Kurucusu Şebnem Özen. Kendi cilt problemlerimi iyileştirmek için yaptığım bu buluşlu formülleri, sizlerle paylaşmaktan çok mutluyum. Siz de cildinizdeki kusurları örtmekten yorulduysanız ve kalıcı olarak tedavi etmek istiyorsanız bize katılın.

  • Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.